Jak oszczędzać paliwo? Sprawdź jak obniżyć spalanie nawet o 30 procent!

Patrycja
Poradnik
19.03.2022 13:07
Jak oszczędzać paliwo? Sprawdź jak obniżyć spalanie nawet o 30 procent!

Aktualnie gdy ceny paliw biją rekordy, oszczędna jazda jest ważna, jak nigdy. Doradzamy, jak zmniejszyć zużycie paliwa! Poznaj skuteczne sposoby na oszczędzanie.

Jak oszczędzać paliwo? Sposoby na ekonomiczną jazdę

Sposób prowadzenia samochodu wpływa znacząco na zużycie paliwa. Chodzi o odpowiednią technikę jazdy, a także umiejętność przewidywania sytuacji na drodze, stan techniczny pojazdu, czy używanie sprytnych sposobów, które pozwolą oszczędzić paliwo.

Zdjęcie Jak oszczędzać paliwo? Poznaj skuteczne sposoby! #1

Przewiduj sytuację na drodze

Największe spalanie generuje jazda w mieście. Stanie w korkach, zatrzymywanie się na światłach, przejściach na pieszych, częste hamowanie i gwałtowne przyspieszanie z wciskaniem pedału gazu do oporu, to wszystko zwiększa zużycie paliwa.

Najlepszym i sprawdzonym sposobem na oszczędność paliwa, jest płynna i spokojna jazda z możliwie stałą prędkością, a także unikanie wysokich obrotów, gdy nie jest to koniecznie.

Dlatego obserwuj drogę i staraj się przewidywać sytuację. Nie przyspieszaj, gdy dojeżdżasz do skrzyżowania, gdy światło zmienia się na czerwone, czy przejścia dla pieszych. Dbaj o odpowiedni odstęp od poprzedzającego auta, to pozwoli wcześniej reagować na działania kierowcy.

Zadbaj o stan samochodu

Jazda przy zbyt niskim ciśnieniu opon zwiększa opory, co przekłada się na wyższe spalanie. Jeśli ciśnienie jest 0,5 bara niższe niż zaleca producent,  to samochód pali około 5% paliwa więcej. Dlatego sprawdź ciśnienie w oponach, warto kontrolować je co najmniej 1-2 razy w miesiącu i przed każdą dłuższą trasą.

Także zanieczyszczone filtry i niesprawne świece mogą podwyższać spalanie, nawet o 10%. Regularnie je sprawdzaj i wymieniaj na nowe.

Przełączaj bieg na wyższy

Twoje auto będzie palić mniej, jeśli będziesz przełączać bieg na wyższy, gdy na obrotomierzu jest około 2 tys. obr./min lub nieco więcej. W nowszych modelach samochodów, komputer pokładowy wskazuje moment, gdy możliwa jest zmiana przełożenia na wyższe. To tak zwana „zasada strzałki”.

Hamuj silnikiem

Inną przydatną zasadą, która pozwoli zmniejszyć spalanie jest hamowanie silnikiem. Hamowanie silnikiem, jest przydatne podczas zjazdu ze wzniesienia, gdy dojeżdżamy do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, czy doganiamy wolniej jadące auto. Jednak nieumiejętne posługiwanie się tą techniką może być niebezpieczne i np. doprowadzić do wpadnięcia w poślizg.

Używaj jałowego biegu

Jazda na luzie, czyli jałowym biegu to kolejny sprawdzony sposób na oszczędną jazdę. Luz sprawdza się, gdy mamy do pokonania niezbyt długi odcinek trasy ze stałą i raczej niską prędkością lub chcemy wolno wyhamować.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną