Jak wybrać dodatkowe ubezpieczenie na życie?

Ewelina
Styl życia
16.03.2022 13:44
Jak wybrać dodatkowe ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenie na życie kojarzy się często wyłącznie z ubezpieczeniem na wypadek śmierci. Czy słusznie? Niekoniecznie. W dobie coraz częściej występujących chorób cywilizacyjnych i zwiększonego ryzyka wypadków (np. samochodowych) ubezpieczyciele proponują nawet kilkanaście dodatkowych ubezpieczeń. Jak wybrać te najlepsze?

To, jak nieprzewidywalny bywa los, przekonało się już wielu. Nic dziwnego, że coraz więcej osób stara się zapewnić bezpieczną przyszłość swojej rodzinie, zwłaszcza na wypadek śmierci. Jednakże, nie tylko śmierć budzi spore obawy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, towarzystwa ubezpieczeniowe proponują przeróżne umowy dodatkowe, uzupełniające umowę podstawową. Jak nie dostać zawrotów głowy od myślenia nad tym, które wybrać? Nie, wybór wszystkiego z zamkniętymi oczami to nie jest najlepsze rozwiązanie.

Czego dotyczą umowy dodatkowe?

Zwykle umowy dodatkowe dotyczą losowych zdarzeń, na które nie mamy wpływu. Są to m. in.:

  • śmierć w wyniku wypadku,
  • ciężkie choroby  (od kilkunastu do kilkudziesięciu jednostek chorobowych),
  • leczenie szpitalne i ubezpieczenie lekowe,
  • operacje,
  • choroby nowotworowe,
  • leczenie za granicą,
  • leczenie specjalistyczne,
  • uszczerbek na zdrowiu,
  • niezdolność do pracy i/lub samodzielnej egzystencji,
  • assistance (np. wizyty lekarskie, pielęgniarskie, organizacja rehabilitacji).

Mogą one dotyczyć zarówno samego ubezpieczonego (w przypadku polisy indywidualnej), jak i jego najbliższych – małżonka oraz dzieci (polisa grupowa). Co więcej, umowy dodatkowe mogą dotyczyć również zdarzeń, które są wręcz oczekiwane, jak np. urodzenie dziecka.

Dopasuj zakres umowy do swojej sytuacji życiowej

Przed wyborem konkretnych umów dodatkowych należy dobrze się zastanowić i wybrać to, co jest dla ciebie ważne (a nawet najważniejsze). To istotne, bowiem dobra dodatkowa polisa na życie powinna być realną pomocą finansową (i nie tylko). Jeśli okres powiększania rodziny jest już za tobą, nie warto przecież płacić za umowę dotyczącą urodzenia dziecka.

Ważny jest także budżet, jaki możesz przeznaczyć na rozszerzenie podstawowej ochrony. Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia na wypadek śmierci, towarzystwo również będzie brać pod uwagę m. in. wykonywaną pracę, wiek oraz stan zdrowia. Im wyższe będzie ryzyko wystąpienia danego zdarzenia, tym cena może być spodziewanie wyższa.

Kolejnym ważnym aspektem będzie suma ubezpieczenia. Choroba czy wypadek mogą na wiele miesięcy wykluczyć z życia zawodowego, znacznie zmniejszając dochody. Warto więc dobrze przemyśleć, jakie kwoty będą potrzebne w przypadku danych zdarzeń losowych. Czy 10 tysięcy w przypadku wystąpienia poważnej choroby (jak np. udar mózgu czy nowotwór) wystarczy? Czy 80 zł za dzień pobytu w szpitalu zrekompensuje obniżone przez ten czas wynagrodzenie? A może jeszcze dobrać assistance, który zapewni opiekę nad pupilem w domu na czas leczenia szpitalnego?

Trzeba także przyjrzeć się dokładnie zakresowi danej umowy – jakie choroby obejmuje i czy jest coś, co może stanąć na przeszkodzie do wypłaty. Przykładowo, jeśli przed podpisaniem umowy masz już np. zaplanowaną operację, istnieje spore ryzyko, iż ubezpieczyciel nie wypłaci za nią świadczenia. Wyłączenia odpowiedzialności dotyczą często także zdarzeń, które przytrafiły się ubezpieczonemu pod wpływem alkoholu.

Gdzie znaleźć ubezpieczenie na życie wraz z umowami dodatkowymi? Najprościej skorzystać z internetowych porównywarek. Sprawdź oferty kilkunastu towarzystw i wybierz dobre ubezpieczenie na życie w rankomat.pl.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną