Jak podcinać hortensje i kiedy to robić?

Patrycja
Ogród
08.03.2022 16:44
Jak podcinać hortensje i kiedy to robić?

Nadchodzi wiosną, a wraz z nią czas na prace ogrodowe. Wiele osób zastanawia się, jak zadbać o krzaki hortensji. Dowiedz się, jak je podcinać i kiedy to robić. Zwróć uwagę na to, że nieprawidłowe przycinanie spowoduje, że na wiosnę hortensja w ogóle nie zakwitnie.

Jak i kiedy przycinać hortensje?

Wiele osób zastanawia się, jak zadbać o hortensję, żeby pięknie kwitły w kolejnym sezonie. Jak potraktować przekwitnięte kwiatostany hortensji wiosną?

Warto pamiętać o tym, że aby hortensje rozkwitły, wymagają cięcia pędów w odpowiednim terminie. Jednak sposób przycinania hortensji, w dużej mierze zależy od ich odmiany. Dowiedz się, jak przycinać hortensję ogrodową, bukietową, a jak krzewiastą (drzewiastą).

Zdjęcie Jak podcinać hortensje ogrodowe i kiedy to robić? #1

Przycinanie hortensji ogrodowej

Pędów hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla) nie przycina się wcale! Jeśli przytniemy pędy to musimy się liczyć z tym, że hortensja w danym roku nie zakwitnie.Przycinamy jeśli chcemy ją zagęścić.  Przeprowadza się wyłącznie cięcie higieniczne, które polega na usunięciu przekwitniętych kwiatostanów oraz słabych i zniszczonych pędów. Robi się to w sierpniu tuż po ich kwitnieniu. Wszystko dlatego, że kwiaty hortensji pojawiają się na ubiegłorocznych pędach.

Hortensje ogrodowe wymagają szczególnej ochrony zimą. Z tego powodu należy okrywać je włókniną, przysypać ziemią lub pozostawić na nich przekwitnięte kwiaty. Stanowią one naturalną ochronę przed mrozem, a przysypane śniegiem, są oryginalną ozdobą zimowego ogrodu.

Przycinanie hortensji bukietowej

Inaczej wygląda sprawa z przycinaniem hortensji bukietowej. Pędy hortensji bukietowej (Hydrangea paniculata) przycina się co roku na wiosnę, w marcu, jeszcze przed rozwojem liści.

Hortensja kwitnie na pędach tegorocznych. Dlatego należy skrócić je o 1/3 ich długości, natomiast starsze i grubsze pędy można skrócić o 2/3 długości. Przy hortensji bukietowej stosuje się też cięcie higieniczne- wycina się przekwitłe kwiatostany, tuż pod miejscem ich wyrastania, a także słabe i zniszczone pędy.

Przycinanie hortensji krzewiastej (drzewiastej)

W przypadku hortensji krzewiastej (drzewiastej) (Hydrangea arborescens), pędy przycina się co roku w marcu, jeszcze przed rozwojem liści.

Pędy przycina się wiosną, 10-30 cm nad ziemią. To sprawi, że roślina będzie miała gęsty i krzaczasty pokrój.  Z kolei pod koniec sierpnia wycina się przekwitłe kwiatostany, tuż pod miejscem ich wyrastania.

Jak odróżnić hortensje bukietową od ogrodowej?

Hortensja Ogrodowa:

  • kuliste kwiatostany,
  • kwiaty na pędach dwuletnich,
  • nie lubi cięcia (jeśli przytniesz pędy nie zakwitnie, jedynie się zagęścić),
  • mało odporna na mróz,
  • ma większe liście (bardziej mięsiste niż bukietowa),
  • potrafi zmienić barwę liści w zależności od odczynu gleby,

Hortensja Bukietowa

  • kwiaty stożkowe, 
  • wytwarza białe kwiaty, które przebarwiają się na zielono lub różowo
  • lubi słoneczne stanowiska
  • dobrze znosi warunki polskiej zimy
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną