Biegunka pędraków - co to za dolegliwość?

Patrycja
Zdrowie
01.03.2022 18:06
Biegunka pędraków - co to za dolegliwość?

Biegunka pędraków to zjawisko, które jest często spotykane u najmłodszych pacjentów. Dowiedz się, co to za dolegliwość, jakie są jej objawy i jak ją leczyć.

Zdjęcie Biegunka pędraków - co to za dolegliwość? #1

Czym jest biegunka pędraków?

Choć nazwa brzmi obco, tak naprawdę biegunka pędraków to dość powszechne zjawisko, które występuje u dzieci między 6. miesiącem a 5. rokiem życia.

To rodzaj przewlekłej biegunki, która utrzymuje się powyżej dwóch tygodni. Charakteryzuje się oddawaniem większej liczby stolców o luźnej lub wodnistej konsystencji (powyżej trzech do nawet dziesięciu wypróżnień na dobę), czasem z obecnością krwi lub śluzu oraz z niestrawionymi resztkami pokarmowymi. Biegunce nie towarzyszą inne dolegliwości, takie jak bóle brzucha, spadek apetytu, czy wagi. Dziecko prawidłowo rozwija się fizycznie oraz psychicznie.

Czy to groźna choroba?

Gdy biegunka pędraków występuje u dzieci, ich rodzice są bardzo zmartwieni i obawiają się, że to zjawisko jest niebezpieczne. Lekarze uspokajają, że ten rodzaj biegunki jest stosunkowo niegroźny, a czynnik, który doprowadza do jej wystąpienia, można łatwo wyeliminować.

Jakie są jej przyczyny?

Występowaniu biegunki pędraków sprzyja zła dieta u dziecka. Przede wszystkim nadmiar węglowodanów i niedobór tłuszczu.

Często występuje także u dzieci, które jedzą za dużo owoców lub piją zbyt duże ilości soków owocowych, zawierających cukry. Te w przewodzie pokarmowym mogą podlegać fermentacji, co zwiększa produkcję gazów i częstotliwość wypróżnień.

Rodzice często nieświadomie mogą doprowadzić do zaostrzenia jej objawów. W obawie przed odwodnienie podają dziecku dodatkowe płyny, często właśnie soki, które nasilają problem.

Leczenie biegunki pędraków

Leczenie biegunki pędraków wymaga wizyty u pediatry, który zbada dziecko i wykluczy inne przyczyny zwiększonej częstości wypróżnień. Może zalecić rodzicom wykonanie podstawowych badań: krwi, kału, testu oddechowego po obciążeniu węglowodanami, czasami badania endoskopowego przewodu pokarmowego.

Konieczna może być modyfikacja diety dziecka. Zmniejszenie ilości węglowodanów, ograniczenie soków owocowych i owoców oraz zwiększenie ilości tłuszczów (masło, oliwa z oliwek, orzechy, tłustsze mięso- wieprzowina, zamiast drobiu). To pozwoli już po paru dniach zobaczyć wyraźną poprawę.

Według lekarzy biegunka pędraków zwykle ustępuje samoistnie w okolicach czwartego roku życia dziecka.