Jak zrobić idealne oponki serowe?

Martyna P.

Kulinaria

09.02.2022 13:13

Jak zrobić idealne oponki serowe?

Zbliża się Tłusty Czwartek, który kojarzy się głównie z pączkami i faworkami. W tym dniu wiele osób sięga także po oponki serowe. Niektórzy wybiorą te sklepowe, inni zdecydują się na samodzielne przygotowanie słodkości. Dla osób, które zabierają się pierwszy raz za ich przygotowanie, przedstawiamy kilka cennych wskazówek.

 

Zdjęcie Jak zrobić idealne oponki serowe? #1

Sekret idealnych oponek

Wiele osób uważa, że za sukcesem idealnych oponek stoi sekretny składnik. W przypadku faworków jest to dodanie spirytusu, który sprawia, że chrusty są puszyste i nie chłoną oleju podczas smażenia.

Tymczasem podczas robienia oponek najważniejsza jest długość wyrabiania ciasta. Ważne jest, aby ciasto wybraniać krótko. Długie wyrabianie wpływa na tworzenie się glutenu, który powoduje, że ciasto jest zbite i odpowiednio nie wyrasta.

 

Przepis na puszyste oponki serowe

Składniki:

  • 500 g twarożku
  • 4 żółtka
  • 500 g mąki
  • 150 g śmietany 18%
  • 1 łyżeczka esencji waniliowej
  • 2 łyżki spirytusu
  • 1,5 łyżeczki sody
  • ¼ łyżeczka soli

Dodatkowo:

  • Cukier puder do posypania
  • Smalec do smażenia

 

Rozpoczynamy od przesiania mąki i sody oczyszczonej. Następnie łączymy wszystkie składniki na jednolitą, gładką masę, którą wlewamy do mąki i szybko (krótko) zagniatamy.

Ciasto wałkujemy na grubość około 1,5 cm. Do wycinania okręgów możemy użyć szklanki, a do wycięcia wewnętrznej dziurki np. zakrętki od butelki.

Do smażenia oponek należy użyć garnka z grubym dnem. Roztopić w nim dużą ilość smalcu. Oponki należy wkładać na dobrze rozgrzany tłuszcz, gdy zacznie skwierczeć i się pienić. Smażyć po obu stronach do uzyskania złotego koloru (około 2/3 minuty). Oponki odłożyć na papierowy ręcznik, po czym jeszcze ciepłe oponki posypać cukrem pudrem.

 

Zdjęcie Jak zrobić idealne oponki serowe? #2

Tłusty Czwartek

Tłusty Czwartek jest ostatnim czwartkiem przed wielkim postem (52 dni przed Wielkanocą). Dzień ten rozpoczyna ostatni tydzień karnawału.

W dawnych czasach w Tłusty Czwartek spożywano pączki nadziewane słoniną, boczkiem i mięsem, które obficie zapijano wódką.

Dopiero około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Wyglądały one wtedy nieco inaczej niż obecnie. W środku miały ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.

Obecnie w Polsce najpopularniejsze słodkości jedzone w tym dniu to pączki i faworki (chrusty).

 

A Wy po co sięgacie w Tłusty Czwartek?