Co może oznaczać uczucie ciągłego zimna?

Patrycja

Zdrowie

02.02.2022 21:51

Co może oznaczać uczucie ciągłego zimna?

Wciąż podkręcasz kaloryfery na maksymalną temperaturę? Owijasz się kocem, zakładasz grube skarpetki, a i tak ciągle jest Ci zimno? Dowiedz się, jakie są przyczyny tego stanu i kiedy należy udać się do lekarza.

Dlaczego ciągle jest mi zimno?

Odpowiedzi na to pytanie jest wiele. Przedstawiamy najczęstsze powody, dla których niektórzy odczuwają długotrwale zimno.

Niskie ciśnienie krwi

Osoby o niskim ciśnieniu krwi często skarżą się na zimne stopy i ręce. Niedociśnieniu towarzyszy brak energii, apatia, senność, mroczki przed oczami, zawroty głowy, skłonności depresyjne lub zaburzenia nastroju.

Anemia

Anemia, czyli niedokrwistość to zaburzenie krwi, które powstaje w wyniku niskiego poziomu hemoglobiny i zbyt małej ilości czerwonych krwinek (erytrocytów), które odpowiadają za dostarczanie tlenu do wszystkich narządów. Niedotlenienie tkanek w efekcie prowadzi do zaburzeń metabolizmu. Przez co energia z pożywienia nie ogrzewa należycie organizmu. Główne objawy anemii to osłabienie, zmęczenie, brak energii, bóle i zawroty głowy, szybkie bicie serca, duszności, a także uczucie ciągłego zimna.

Zdjęcie Co może oznaczać uczucie ciągłego zimna? #1

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to choroba, która powstaje w wyniku produkowania przez tarczycę niewystarczającej ilości hormonów, w stosunku do potrzeb organizmu. Tarczyca odpowiada za termoregulację organizmu, dlatego przy niedoczynności występują zaburzenia gospodarki termicznej organizmu. W tym przypadku chorzy ciągle odczuwają zimno, nawet w ciepłe dni. Ta choroba w szczególności u kobiet, objawia się ciągłym marznięciem.

Restrykcyjna dieta

Przyczyną stałego odczuwania zimna może być sposób odżywiania. Zbyt restrykcyjne, niskokaloryczne diety wpływają na to, że organizm nie ma z czego wytworzyć dostatecznej ilości energii do utrzymania prawidłowej ciepłoty ciała. Przyczyniają się do tego również braki składników odżywczych, witamin i minerałów.

Gwałtowne chudnięcie

Z tym problemem mogą mierzyć się osoby, które w krótkim czasie pozbyły się nadmiaru kilogramów. Zbyt mała warstwa tkanki tłuszczowej sprawia, że warstwa izolacyjna, która chroni organizm przed niepotrzebną utratą ciepła, jest niewystarczająca. W takim przypadku pomoże rozgrzewanie organizmu ćwiczeniami i rozbudowanie mięśni.

Alkohol

Nadmierne picie alkoholu rozszerza naczynia krwionośne, przez co krew może szybciej krążyć po ciele. Alkohol sprawia, że szybciej tracimy ciepło przez całe ciało. Na dodatek wątroba nie jest w stanie ogrzać krwi do właściwej temperatury, stąd przy nadużywaniu alkoholu mogą występować dreszcze.

Siedzący tryb życia

Uczucie ciągłego zimna może wynikać ze stylu życia, jaki prowadzimy. Zwłaszcza brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia przyczyniają się do zaburzeń przepływu krwi, przez co jest nam zimno.

Stres

Gdy odczuwamy stres, w naszym organizmie dochodzi do wyrzutu adrenaliny, co powoduje, że krążenie koncentruje się wokół narządów niezbędnych do przeżycia. Mózg kieruje najwięcej dobrze utlenowanej krwi do najważniejszych narządów ciała, np. do serca. Pozostałe narządy mogą przez to pozostawać niedotlenione, stąd właśnie zimne dłonie i stopy.

Starzenie się

Z wiekiem zanikają receptory ciepła w ciele człowieka, na dodatek obniża się próg wrażliwości termicznej, zarówno na odczuwanie chłodu, jak i ciepła. Dlatego seniorom często jest zimno, nawet w ciepłe dni.

Kiedy warto udać się do lekarza?

Ciągłe uczucie zimna może być oznaką wielu problemów zdrowotnych, z tego powodu warto udać się do lekarza i wykonać niezbędne badania. Należy to zrobić, zwłaszcza gdy ten stan utrzymuje się przez długi czas i towarzyszą mu inne, niepokojące nas objawy.