Często masz zimne ręce? To może być objaw choroby

Często masz zimne ręce? To może być objaw choroby

Pora zimy jest naturalnym czasem, w którym mamy do czynienia z zimnymi dłońmi. Problemy mogą pojawić się w momencie, kiedy podczas ciepłych dni nasze dłonie nadal są zimne, a kogokolwiek nie dotkniemy, to dana osoba zwraca nam na to uwagę. Powodem takiego objawu mogą być problemy zdrowotne. Poznaj niektóre z nich!

Zdjęcie Często masz zimne ręce? To może być objaw choroby #1

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim należy pamiętać, że każdy inaczej reaguje na temperaturę. Dla jednego może być bardzo zimno, a drugi w tej samej temperaturze będzie czuł się bardzo dobrze. Tolerancja na temperaturę jest bardzo subiektywna, ale niektóre objawy powinny zwrócić naszą uwagę, aby uniknąć poważniejszych problemów zdrowotnych. Najważniejsze jest zaobserwowanie, kiedy nasze ręce stają się lodowate. Czy jest to w momencie przebywania w niskiej temperaturze? A może w momencie zmęczenia? Jeśli dłonie stają się zimne w nienaturalnych momentach (na przykład kiedy temperatura jest wysoka), to powinniśmy się zgłosić do lekarza. Jakie problemy zdrowotne mogą być tego przyczyną?

Zespół Raynauda

Schorzenie jest bardzo rzadkie, ale łatwo jest je rozpoznać. Objawia się w momencie napływu emocji lub niskiej temperatury. Końce palców stają się sine oraz zaczynamy odczuwać mrowienie. Może dojść do takiego stopnia, że zacznie to nas piec. Takie objawy mogą również pojawić się w stopach. Schorzenie nie jest groźne, ale warto udać się do lekarza w celu poznania dokładnego leczenia.

Problemy z krążeniem

W czasie zimy każde zakończenie naszego ciała jako pierwsze staje się zimne. Przykładem mogą być dłonie, stopy, a nawet nos. Krew dłużej tam dopływa, aby lepiej ochronić ważniejsze części naszego ciała. Kiedy jednak nawet w ciepłych pomieszczeniach lub w lecie mamy zimne dłonie, to może świadczyć to o problemach z krążeniem.

Zdjęcie Często masz zimne ręce? To może być objaw choroby #2

Niedoczynność tarczycy

Ten problem zdrowotny objawia się poprzez ciągłe zmęczenie i senność, zmiany skórne, duży przyrost wagi (z powodu zmniejszonego metabolizmu) oraz zimne kończyny. Jeśli zauważasz u siebie takie objawy, to skonsultuj się z lekarzem, który zadba o odpowiednią dietę.

Anemia

Choroba ta wypłukuje naszą krew z żelaza. Przeważnie objawia się poprzez silne wypadanie włosów, kruche i łamliwe paznokcie oraz nieustanne zmęczenie. W tym też czasie mamy do czynienia z zimnymi dłońmi i stopami. Ważne jest zatem, aby skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania.

Niedowaga

Osoby cierpiące na niedowagę mają znacznie mniejsze ilości tłuszczu, które chronią nasze ciało przed zimnem. Bardzo często dotyka to ona osób wysokich. Dobrze jest zatem udać się do dietetyka, który przygotuje odpowiednią dietę idealną dla naszego ciała i potrzeb zdrowotnych.

W każdym z tych przypadków najważniejsze jest, aby samemu nie podejmować się leczenia. Wizyta u lekarza jest bardzo ważna, jeśli posiadamy pewne wątpliwości. Zaobserwowanie pewnych objawów może być pierwszym i bardzo ważnym krokiem do zadbania o zdrowie. Nigdy jednak nie powinno się samodzielnie diagnozować chorób i podejmować się leczenia na własną rękę.

Emila

Polecane