Co mogą oznaczać zimne stopy?

Patrycja

Zdrowie

02.02.2022 19:33

Co mogą oznaczać zimne stopy?

Masz wiecznie zimne stopy? Dowiedz się, co na to wpływa, co oznaczają ciągle zmarznięte stopy i kiedy warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.

Zdjęcie Co mogą oznaczać zimne stopy? #1

Masz wiecznie zmarznięte stopy?

Stopy i dłonie to części ciała, które ze względu na skrajne położenie najszybciej tracą ciepło. Uczucie wiecznie zimnych stóp szczególnie dokucza nam w okresie jesienno- zimowym i wczesną wiosną, gdy temperatury na zewnątrz są niskie. Jednak problem pojawia się, gdy uczucie zmarzniętych stóp utrzymuje się przez cały czas, niezależnie od pogody i temperatury.

Co mogą oznaczać zimne stopy?

Poznaj najczęstsze przyczyny zimnych stóp:

Nieprawidłowa cyrkulacja krwi

To właśnie niedokrwistość sprawia, że nasze kończyny są zimne. Może być rezultatem różnych chorób, np. serca lub występować u osób całkowicie zdrowych w związku z brakiem aktywności fizycznej.

Choroby

Wiecznie zimne stopy mogą wskazywać na różnego rodzaju choroby, przede wszystkim zakrzepicę żył głębokich, przy której odczuwa się też mrowienie, drętwienie i omdlewanie nóg. Innymi przyczynami zimnych stóp może być anemia, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, neuropatia, a nawet ciąża.

Siedzący tryb życia

Siedzący tryb życia, długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, brak ruchu również mogą przyczyniać się do zaburzeń przepływu krwi.

Stres

Gdy odczuwamy stres, w naszym organizmie dochodzi do wyrzutu adrenaliny, co powoduje, że krążenie koncentruje się wokół narządów niezbędnych do przeżycia: mózgu i serca. Przez co w obrębie kończyn jest słabsze, a ich temperatura spada.

Papierosy i alkohol

Nikotyna powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych, zmniejszenie ukrwienia stóp i rąk, co powoduje spadek ich temperatury. Alkohol sprawia, że szybciej tracimy ciepło przez całe ciało, przez co nasze dłonie i stopy również mogą się szybciej wyziębiać.

Niektóre leki

Zimne stopy mogą pojawiać się u osób stosujących niektóre leki, np. beta-blokery, doustne środki antykoncepcyjne, cytostatyki i interferon.

Niewłaściwy ubiór

Wiecznie zmarznięte stopy mogą dokuczać nam przez nieodpowiednie skarpetki, ze zbyt ciasnym ściągaczem, który utrudnia przepływ krwi.

Kiedy udać się do lekarza?

Każdy z nas od czasu do czasu zmaga się z problemem zimnych stóp. Jeśli jednak problem towarzyszy nam ciągle, a poza uczuciem zimna, odczuwamy drętwienie, mrowienie, czy ból utrudniający normalne funkcjonowanie- warto skonsultować się z lekarzem. Naszą uwagę powinna zwrócić też zmiana koloru skóry, np. zasinienie lub nadmierna potliwość stóp.