Kalkulator wynagrodzeń Polskiego Ładu przestał działać. Ministerstwo nie komentuje.

Martyna P.
Podatki
28.01.2022 14:38
Kalkulator wynagrodzeń Polskiego Ładu przestał działać. Ministerstwo nie komentuje.

Kalkulator wynagrodzeń, który udostępniony był przez Ministerstwo Finansów, przestał działać. Na stronie pojawia się komunikat „Strona, której szukasz nie istnieje”. Portal TVN24 Biznes poinformował, że poprosił o komentarz w sprawie Ministerstwo Finansów. Odpowiedzi jak na razie nie udzielono.

 

Kalkulator wynagrodzeń Polskiego Ładu

Dzięki kalkulatorowi po rewolucji podatkowej Polskiego Ładu Polacy mogli obliczyć miesięczną wysokość swojej pensji netto. Przepisy, które wprowadził Nowy Ład, wywoływały sporo zamieszania, a kalkulator pozwalał określić, czy dana osoba zyska, czy straci na wprowadzonych zmianach.

Aby dokonać wyliczenia w kalkulatorze wynagrodzeń, należało wpisać do kalkulatora miesięczne wynagrodzenie brutto (określone w umowie) przed odliczeniem składek na ubezpieczenie zdrowotne (składek ZUS) i podatków.  

Kalkulator dostępny był TUTAJ

 

Główne, pierwotne założenie Polskiego Ładu

Przypomnijmy, że głównymi założeniami Polskiego Ładu było podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł.

Dodatkowo wprowadzono ulgę dla klasy średniej. Chodziło o osoby zarabiające w przedziale od 5 tys. 701 zł do 11 tys. 141 zł brutto miesięcznie.

Nowy Ład zlikwidował również możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Mimo że jej stopa procentowa pozostaje na poziomie 9%, od nowego roku podatnicy nie mogą odliczać 7,75% podstawy jej wymiaru od kwoty naliczonego podatku.

 

Polacy rozczarowani Polskim Ładem

Niestety okazało się, że po wprowadzonym zmianach wielu Polaków jest rozczarowanych. W związku z tym Mateusz Morawiecki zapowiedział rozszerzenie beneficjentów Polskiego Ładu. Premier powiedział, że zażądał od Resortu Finansów wprowadzenia szybkich korekt, które mają być korzystna dla podatników.

Zapowiedział, że rozciągnięcie ulgi dotyczyć będzie wszystkich emerytów i rencistów, zleceniobiorców, samotnych rodziców.

Rodzice samotnie wychowujący dzieci dostaną pełen zwrot ulgi, bez względu na wysokość zapłaconego podatku.

Mateusz Morawiecki podkreślał, że Polacy, których łączne wynagrodzenie sięga do 12 800 złotych brutto „zyskają, bądź nie stracą na Polskim Ładzie”. Dotyczy to osób rozliczających się za pomocą PIT-37.

Mateusz Morawiecki zadeklarował, że jeśli ktokolwiek zarabiający do 12 tys. 800 zł brutto miesięcznie straci na Polskim Ładzie, będzie mógł rozliczyć się na zasadach z 2021 roku.

A Wy co sądzicie o tej rewolucji podatkowej?

Zyskacie, czy stracicie?

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną