Okazuje się, że według nowych przepisów kierowcy, którzy posiadają bezterminowy dokument prawa jazdy, będą musieli go wymienić.
Unia Europejska chce, aby prawo jazdy uzależnione było od stanu zdrowia danej osoby. Zmiana ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa.
Wprowadzane zmiany mają również ułatwiać pracę policji. Funkcjonariusze alarmowali o problemach z identyfikacją osób posługujących się dokumentem. Chodzi dokładnie o zdjęcie właściciela na prawie jazdy. Dokument często nabywały osoby mające 18 lat. Posługują się nim do dziś, będąc już w dojrzałym wieku. Wizerunek osób kontrolowanych utrudnia policji weryfikację i kontrolę.
Koniec z bezterminowym prawem jazdy
Bezterminowe prawo jazdy oznaczone jest w rubryce 4b – nie widnieje tam żadna data. Bezterminowe prawa jazdy były wydawane w Polsce do 13 stycznia 2013 roku.
Według nowych przepisów nie wydaje się już dożywotnich dokumentów potwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.
Nowe przepisy zakładają wystawianie prawa jazdy na 15 lat. Warto zaznaczyć, że w przypadku przeciwwskazań medycznych takich jak np. duża wada wzroku, prawo jazdy może mieć znacznie krótszy okres ważności.
Wymiana dokumentu może nastąpić najwcześniej 19 stycznia 2028 roku. Na wymianę mamy czas do 18 stycznia 2033 roku (obowiązuje zasada wymiany 20 lat).
Dokumenty wydane 19 stycznia 2013 roku lub później nie podlegają pod nowe przepisy i ich ważność upływa zgodnie z określoną datą.
Warto zaznaczyć, że utrata ważności prawa jazdy nie oznacza utraty uprawnień do kierowania pojazdami. Po minięciu terminu ważności kierowca nie musi przechodzić ponownie kursu, czy egzaminu. Należy złożyć wniosek o wystawienie nowego dokumentu. Po upływie 15 lat należy ponownie udać się na badanie, aby przedłużyć ważność uprawnień.
Przy wymianie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T nie trzeba przechodzić dodatkowych badań lekarskich, chyba że prawo jazdy zostało wydane na czas określony ze względu na ograniczenia zdrowotne.
Badania będą musiały przechodzić natomiast osoby, które posiadają prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E. W takim przypadku dokument jest ważny przez 5 lat.
Koszty wymiany prawa jazdy
Obecnie koszt wymiany prawa jazdy wynosi 100,50 złotych. Ewentualny koszt badań lekarskich, jaki poniesiemy to 200 złotych. Cena wizyty u lekarza orzecznika jest regulowana rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Należy doliczyć także koszt fotografii.
Prawo jazdy w wersji elektronicznej
Od grudnia 2020 istnieje możliwość pobrania prawa jazdy na telefon. Aby się nim posługiwać należy pobrać aplikację ze sklepów Google Play lub AppStore, następnie zainstalować aplikację mObywatel. Trzeba aktywować w niej mTożsamość i dodać mPrawo Jazdy. W aplikacji dostępna jest także zakładka mPojazd, która zawiera wszystkie dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Zawarte są tam też informacje o marce i modelu pojazdu, jego roku produkcji, numerze rejestracyjnym, numerze VIN. Zaznaczmy, że aplikacja jest bezpłatna.