Jak PRAWIDŁOWO otworzyć szampana? Wiele osób robi to ŹLE!

Patrycja

Kulinaria

28.12.2021 16:55

Jak PRAWIDŁOWO otworzyć szampana? Wiele osób robi to ŹLE!

Zgodnie z tradycją o północy w Sylwestra wypijamy lampkę szampana, aby uczcić nadejście Nowego Roku. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak prawidłowo otworzyć butelkę z musującym napojem. Wiele osób robi to źle! Poznaj najlepszy sposób.

Zdjęcie Jak PRAWIDŁOWO otworzyć szampana? Wiele osób robi to ŹLE! #1

Wiele osób źle otwiera szampana

Jak otworzyć szampana, żeby połowa płynu nie wylała się z lampki, a korek nie trafił żadnego z gości? To może być trudne zadanie! Przedstawiamy właściwą metodę otwierania szampana.

Jak prawidłowo otworzyć szampana?

Zdradzamy właściwą metodę na to, aby otworzyć szampana i nie uronić ani kropli:

  • Przede wszystkim podawaj schłodzony trunek. Włóż butelkę z szampanem na cały dzień do lodówki lub zanurz go w wiaderku z lodem na godzinę przed podaniem.
  • Zacznij od tego, żeby delikatnie zdjąć z korka folię  (koszyczek czyli metalowe zabezpieczenie zostaje).
  • WAŻNE: Nie ściągamy metalowego koszyczka. Zostaje on na korku. Jedyne co musisz zrobić to go poluzować. Wykonaj 6-7 obrotów metalową końcówką koszyczka. 
  • Trzymaj szampana nieruchomo, stabilnie, pod kątem 45 % przy pomocy prawej ręki. Staraj się przy tym nie potrząsać, ani nie szarpać butelką.
  • Prawą ręką chwyć butelkę za jej dolną część, chwyć ją od dołu . Z kolei lewą ręką mocno chwyć korek wraz z poluzowanym koszyczkiem.
  • WAŻNE: Kręcimy butelką, nie korkiem. Prawą ręką zacznij przekręcać butelkę. 
  • Rób to ostrożnie i powoli, do momentu usłyszenia cichego pyknięcia. Wtedy lekko uchyl korek i pozwól pierwszym bąbelkom wylecieć w powietrze.
  • Dzięki temu butelka otworzy się z łatwością, bez strzelania i robienia niepotrzebnego hałasu.
  • Następnie zaczekaj chwilę, aż płyn się nieco uspokoi i dopiero wtedy zacznij nalewać szampana do kieliszków.
  • Płyn wlewaj powoli do połowy wysokości kieliszka, wtedy unikniesz tego, że szampan się wyleje.

Inne metody otwierania szampana

To nie jedyna metoda otwierania szampana, inną jest szablowanie, czyli sabrage. To tradycyjna metoda otwierania szampana, wykorzystywana podczas różnego rodzaju ceremonii. Polega na odcięciu szyjki butelki za pomocą białej broni, kiedyś robiono to szablą, teraz przy pomocy noża, tasaka, a nawet kieliszka lub shakera.

Zdjęcie Jak PRAWIDŁOWO otworzyć szampana? Wiele osób robi to ŹLE! #2

Poniżej wideo z instrukcją: 

Jak wykonać szablowanie szampana?

To metoda jest niezwykle efektowna, ale trudna do wykonania. Jeśli chcesz zaskoczyć swoich gości i otworzyć szampana w ten sposób, najpierw zadbaj o to, żeby trunek był odpowiednio schłodzony.

Butelkę należy schłodzić do temperatury 4 stopni w celu obniżenia ciśnienia. Po upływie około godziny trunek przełóż do wiaderka, szyjką do dołu i zasyp kostkami lodu na 5 minut.

Po tym czasie należy usunąć folię z butelki i przesunąć koszyczek w kierunku brzegu szyjki. Butelkę trzeba ustawić pod kątem 45 stopni i jednym płynnym ruchem wykonać cięcie wzdłuż spoiny.

Szyjka powinna pęknąć na szwie i odskoczyć pod wpływem ciśnienia generowanego przez dwutlenek węgla zawarty w szampanie.

Szablowanie to ciekawa tradycja ale dość niebezpieczna. Nie róbcie tego w domu.