Ponad 90 procent osób ŹLE otwiera szampana. Praktycznie wszyscy popełniają ten sam błąd!

Patrycja
Kulinaria
28.12.2021 16:55
Ponad 90 procent osób ŹLE otwiera szampana. Praktycznie wszyscy popełniają ten sam błąd!

Tradycja wznoszenia toastu szampanem o północy w Sylwestra jest znana na całym świecie. Jednak nieliczni wiedzą, jak prawidłowo otworzyć butelkę tego musującego trunku. Często popełniane błędy mogą prowadzić do nieprzyjemnych wypadków lub marnowania szampana. Oto kilka sprawdzonych metod, które pozwolą ci cieszyć się każdą kroplą tego wyjątkowego napoju.

Koszyczek zostaje na miejscu - Tradycyjna Metoda Otwierania Szampana

1. Schłodzenie Szampana: Zacznij od schłodzenia szampana. Umieść butelkę na cały dzień w lodówce lub zanurz ją w wiaderku z lodem na godzinę przed podaniem.

2. Usunięcie Foli: Delikatnie zdjąć folię z korka, ale pamiętaj, że metalowy koszyczek pozostaje na miejscu.

3. Poluzowanie Koszyczka: Następnie, wykonaj 6-7 obrotów metalową końcówką koszyczka, aby go poluzować.

4. Stabilne Trzymanie Butelki: Trzymaj butelkę nieruchomo, stabilnie, pod kątem 45 stopni prawą ręką. Pamiętaj, by nie potrząsać ani nie szarpać butelką.

5. Kręć Butelką, Nie Korek: Chwyć butelkę za dolną część prawą ręką, a lewą ręką mocno chwyć korek wraz z poluzowanym koszyczkiem. Prawą ręką zacznij przekręcać butelkę.

6. Otwieranie: Rób to ostrożnie i powoli, aż usłyszysz ciche pyknięcie. Lekko uchyl korek, pozwalając pierwszym bąbelkom ujść.

7. Nalewanie Szampana: Zaczekaj chwilę, aż płyn się uspokoi i dopiero wtedy zacznij nalewać do kieliszków, nie więcej niż do połowy ich wysokości.

Zdjęcie Ponad 90 procent osób ŹLE otwiera szampana. Praktycznie wszyscy popełniają ten sam błąd! #1

Inna Metoda: Szablowanie Szampana

Szablowanie, znane również jako sabrage, to tradycyjna i efektowna metoda otwierania szampana, często używana podczas ceremonii. Wymaga ona jednak pewnej wprawy i ostrożności.

1. Schłodzenie Butelki: Butelkę należy schłodzić do 4 stopni Celsjusza, aby obniżyć ciśnienie wewnątrz. Następnie umieść ją szyjką do dołu w wiaderku z kostkami lodu na 5 minut.

2. Usunięcie Foli i Koszyczka: Usuń folię i przesuń koszyczek w kierunku brzegu szyjki.

3. Wykonanie Cięcia: Trzymając butelkę pod kątem 45 stopni, wykonaj jednym płynnym ruchem cięcie wzdłuż spoiny.

4. Bezpieczeństwo: Pamiętaj, że szablowanie jest efektowne, ale może być niebezpieczne. Nie próbuj tego w domu bez odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Stosując się do powyższych wskazówek, możesz cieszyć się każdym kieliszkiem tego szlachetnego napoju bez obawy o marnotrawienie czy niebezpieczne sytuacje. Pamiętaj, aby zawsze zachować ostrożność i celebrować te chwile z najbliższymi.

Kluczowe Punkty
  • Tradycyjne otwieranie szampana to proces, który obejmuje schłodzenie butelki, umiejętne usunięcie folii i poluzowanie koszyczka, stabilne trzymanie butelki, kręcenie butelką, a nie korkiem, oraz otwieranie i nalewanie szampana.
  • Szablowanie to inna metoda otwierania szampana, która jest efektowna, ale wymaga wprawy i ostrożności. Obejmuje ona schłodzenie butelki, usunięcie folii i koszyczka, wykonanie cięcia wzdłuż spoiny butelki i zachowanie ostrożności ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo.
  • Należy pamiętać, aby zawsze otwierać butelkę szampana ostrożnie, aby uniknąć marnowania trunku i niebezpiecznych sytuacji.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną