Kolęda 2021.Będziemy mogli sprawdzić czy ksiądz jest zaszczepiony?

Agnieszka

Newsy

17.12.2021 10:44

Kolęda 2021.Będziemy mogli sprawdzić czy ksiądz jest zaszczepiony?

Coraz częściej słyszymy, że w wielu miejscach powinno się sprawdzać paszporty covidowe. Poziom wyszczepienia Polaków jest bowiem najniższy w Europie. Problem pandemii i szczepień poważnie potraktował też elbląski biskup Jacek Jezierski. Czy jego śladem pójdą inne parafie?

Zdjęcie Kolęda 2021.Będziemy mogli sprawdzić czy ksiądz jest zaszczepiony? #1

Kolęda w pandemii - rozwiązania elbląskiego biskupa

Wiele słyszy się o księżach, którzy z ambony odradzają szczepień czy noszenia maseczek. W tym przypadku jest jednak zupełnie inaczej. Biskup Jacek Jezierski wydał kilka wytycznych odnośnie wizyty księży podczas kolędy.

Stwierdził on bowiem, że osoba, która przyjmuje księdza po kolędzie ma prawo sprawdzić, czy jest on zaszczepiony. Ksiądz powinien więc mieć przy sobie paszport covidowy i okazać go wiernemu. 

Co więcej, biskup Jezierski zaznacza w swoich wytycznych umieszczonych na stronie diecezji również fakt, że nie przyjęcie księdza ze względu na strach przed zakażeniem nie będzie uznawane za grzech, czy zerwanie więzi ze wspólnotą. 

Jakie jeszcze wytyczne dotyczące kolędy w tym roku przekazał biskup?

  1. Księża odbywają spotkania kolędowe na wyraźne uprzednie zaproszenie.
  2. Parafianie mają naturalne prawo zrezygnować z kolędy, jeśli czują się zagrożeni zarażeniem.
  3. Odwiedzający parafian ksiądz powinien zachować obowiązujące przepisy sanitarne (dystans, maseczka, dezynfekcja rąk). Wizyta powinna trwać maksymalnie 15 minut.
  4. Przyjmujący księdza posiadają prawo upewnić się, czy ich duszpasterz jest zaszczepiony. Dlatego ksiądz powinien posiadać ze sobą paszport covidowy. Wierni mogą odmówić wizyty kolędowej w przypadku niezaszczepienia księdza.
  5. Dla tych, którzy nie decydują się na przyjęcie kolędy w domu, można organizować mszę świętą w kościele ze specjalnym błogosławieństwem rodzin.
  6. Nieprzyjęcie wizyty kolędowej w czasie pandemii nie może być rozumiane jako zrywanie więzi z parafią oraz jej duszpasterzami.
  7. W kolędzie nie powinny uczestniczyć wraz z księdzem inne osoby, aby nie zwiększać możliwości rozprzestrzeniania wirusa.