Jak czytać etykietę wina? Sommelier podpowiada!

Agnieszka
Newsy
16.12.2021 13:25
Jak czytać etykietę wina? Sommelier podpowiada!

Niegdyś niewielkie tekturowe prostokąty wręczane przy okazji spotkań, obecnie raczej barwne opisy na portalach społecznościowych – wizytówki, bo o nich mowa, pełnią wiele ważnych funkcji. Mówią o tym, kim jesteśmy, czym się zajmujemy i dlaczego warto wybrać właśnie nas. W jaki jednak sposób poleca się nam wino spoglądające na nas ze sklepowych półek? Oczywiście za pośrednictwem etykiet. W dzisiejszym wpisie pragniemy odpowiedzieć na pytanie, jakich informacji może nam udzielić etykieta wina. Jak ją czytać niczym profesjonalista? Przekonajmy się! 

Etykieta na wino

Jak nietrudno się domyślić, etykieta na wino powinna zawierać wszelkie niezbędne nam do dokonania właściwego wyboru zakupowego informacje. Spoglądając na interesującą nas butelkę, powinniśmy natychmiast wiedzieć, czy mamy przed oczami wino czerwone półsłodkiewino różowe wytrawne, czy też białe półsłodkie. Kluczowych danych, które muszą znaleźć się na etykiecie, jest przynajmniej sześć, o czym napiszemy szerzej już za chwilę. Warto wiedzieć także, że etykieta wina – jak etykieta alkoholu innego rodzaju – pełni również inne funkcje, m.in. ozdobną, a co za tym idzie – także reklamową. Kupujemy przecież oczami i jesteśmy przekonani, że nawet wśród doświadczonych koneserów znajdą się tacy, których do wyboru danego trunku ostatecznie przekonała właśnie piękna etykieta do wina. W historii mogliśmy w końcu spotkać się z wieloma etykietami wina, które uchodziły za prawdziwe dzieła sztuki – w tej kwestii prym wiedzie wino Château Mouton. Na jego etykietach mogliśmy bowiem dostrzec prace artystów takich jak Jean Cocteau, Marc Chagall, Wassily Kandinsky, a nawet… Salvadore Dali! Z artystycznego Olimpu zejdźmy jednak na ziemię i powróćmy do – niekoniecznie szarej – codzienności oraz wartości informacyjnej etykiety na wino. Co zatem na niej znajdziemy?

Etykieta wina - co zawiera?

Etykieta wina – co zawiera? Jak już zaznaczyliśmy, na każdej etykiecie powinno znaleźć się nie mniej niż sześć ważnych informacji. Należą do nich: nazwa kategorii, pojemność butelki, moc trunku, czyli zawartość alkoholu, nazwa podmiotu butelkującego trunek, spis alergenów oraz numer serii. Ponadto, jeśli mowa o winie importowanym spoza Unii Europejskiej, etykieta wina powinna określać kraj pochodzenia specjału.

Czy komplet wymienionych danych zaspokoi ciekawość wymagającego konesera? Oczywiście… że nie. A gdzie informacja o stylu wina? Jego barwie? O wykorzystanych do jego produkcji winoroślach? Metodzie produkcji? Spokojnie! Wspomniane wytyczne to absolutne minimum. W większości przypadków, co wynika nie tylko z woli producenta, ale też z określonych regulacji prawnych, odpowiedzi na nurtujące nas pytania znajdziemy czy to na samej etykiecie, czy też na kontretykiecie. Przyjrzyjmy się zatem oznaczeniom win.

Oznaczenia win

Gdy mowa o oznaczeniach wina, pierwszym, co często rzuca nam się w oczy podczas przyglądania się etykietom trunków, jest nazwa szczepu wykorzystanego do produkcji. Nazwa odmiany mówi nam o kolorze wina – jeśli zatem w opisie wina na etykiecie znajdziemy wzmiankę o odmianie Merlot, Cabernet Sauvignon czy Pinot Noir – mamy wszelkie prawo przypuszczać, że oto właśnie mamy do czynienia z winem czerwonym (ewentualnie różowym). W kwestii produkcji win czerwonych ze wspomnianych lub innych odmian mogą jednak zaistnieć wyjątki, gdyż znane są trunki białe produkowane z ciemnych gron (np. białe Pinot Noir). Jeśli z kolei mowa o szczepach Chardonnay, Riesling czy Muscat – oznacza to, że zasięgu naszego wzroku znajdują się świetne wina białe o wytrawnym smaku, czy też np. wina białe słodkie. Kolejną cenną informacją jest ta wskazująca na wytrawność wina, czy też zawartość cukru – wino może być np. dry lub sec, czyli wytrawne, medium dry czy demi-sec, czyli półwytrawne lub np. sweet czy doux, a więc słodkie. Każdy koneser ucieszy się również na widok oznaczenia wina wskazującego na jego rocznik lub region pochodzenia – np. Bordeaux lub Szampanię, a także apelację i klasę jakości specjału (np. Grand Cru). Olbrzymie znaczenie mają też oznaczenia na winach informujące o metodzie zbiorów owoców lub sposobie dojrzewania specjału. Przykładowo, hand-harvested, to ręczna metoda zbiorów winogron, late-harvest, oznacza dosłownie późny zbiór (winogrona są bardziej dojrzałe). Możliwe się również wzmianki o tym, że dany specjał dojrzewał w beczce (barrique) lub w kadzi – oraz jak długo. Innego rodzaju istotne oznaczenia win to m.in. organic, bio lub vegan, świadczą o ekologicznej metodzie produkcji lub niewykorzystaniu do filtracji składników pochodzenia zwierzęcego. A co, jeśli poszukujemy wina z bąbelkami? Wtedy bez dwóch zdań powinien zainteresować nas napis sparkling!

Wierzymy, że oznaczania win nie stanowią już dla żadnego z naszych czytelników zagwozdki. Zachęcamy zatem do bacznego przyglądania się opisowi każdego wina na etykiecie. Udanej degustacji starannie wyselekcjonowanych specjałów!

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną