Koniec chodzenia od drzwi do drzwi! Jak będzie wyglądać kolęda 2024?

Agnieszka
Newsy
20.11.2023 10:47
Koniec chodzenia od drzwi do drzwi! Jak będzie wyglądać kolęda 2024?

Już niedługo nadejdzie okres świąteczny, a więc także czas, w którym księża zaczną chodzić po kolędzie. Co ciekawe jednak, znaczna część parafii postanowiła odejść od tradycyjnego modelu kolędowania. Jak więc będzie wyglądać tegoroczna kolęda? Poznaj szczegóły.

Koniec chodzenia od drzwi do drzwi

W wielu warszawskich parafiach ostatnimi czasy zaczęły pojawiać się komunikaty dotyczące nadchodzącej kolędy. Okazuje się, że część duchownych postanowiła zrezygnować w typowego chodzenia po kolędzie od drzwi do drzwi.

W czasie pandemii parafianie, którzy chcieli przyjąć księdza po kolędzie, musieli wcześniej zgłosić w parafii taką gotowość. Części duchownych tak spodobało się to rozwiązanie, że postanowili na stałe wprowadzić takie rozwiązania do swoich parafii.

Dzięki temu osoby, które nie chcą przyjmować księdza po kolędzie, nie będą niepokojone, a księża nie będą musieli całować klamki osób niewierzących.

Przykładowo, w kościele pod wezwaniem Świętej Rodziny duchowni zwrócili się do parafian, żeby mieszkańcy zgłaszali chęć przyjęcia księdza, bo w innym przypadku ich mieszkania będą omijane.

"Mieszkańców, którzy w ostatnich trzech latach nie przyjmowali księży, albo nie uczestniczyli w mszach św. kolędowych, a w tym roku pragną przyjąć, również prosimy o zgłaszanie się, ponieważ mieszkania te będą omijane" - brzmi komunikat parafii.

W wielu innych parafiach ma być podobnie. Wizyta księdza po kolędzie odbędzie się tylko wtedy, gdy parafianin złoży zaproszenie w parafii lub za pomocą formularza na stronie internetowej.

Ile osób przyjmie księdza po kolędzie?

Wirtualna Polska przedstawiła wyniki ankiet, z których wynika, że połowa pytanych Polakow zadeklarowała chęć przyjęcia księdza po kolędzie. Z badań przeprowadzonych w 2022 roku wynika, że większość parafian do koperty dla księdza wkłada około 100 zł. 

Kiedy w Polsce ksiądz chodzi po kolędzie?

W Polsce tradycja kolędowania, zwana również kolędą, zazwyczaj odbywa się w okresie Bożego Narodzenia. Księża odwiedzają domy parafian, składają życzenia, udzielają błogosławieństwa mieszkańcom domu i często zbierają ofiary na cele charytatywne. Daty kolędowania mogą nieco się różnić w zależności od konkretnej parafii, ale zazwyczaj przypada to w okresie od Świąt Bożego Narodzenia do święta Trzech Króli.

Podstawowe terminy związane z kolędą w Polsce to:

  • Wigilia Bożego Narodzenia: W niektórych regionach księża mogą rozpoczynać kolędowanie już w wigilijną noc, czyli 24 grudnia.
  • Boże Narodzenie: Księża kontynuują kolędowanie w dniach świątecznych, czyli 25 i 26 grudnia.
  • Dalsze Dni Świąteczne: Kolędowanie może również trwać w dniach następujących po Bożym Narodzeniu, aż do święta Trzech Króli, które przypada 6 stycznia.

Warto sprawdzić dokładne terminy kolędowania w danej parafii, ponieważ niektóre z nich mogą organizować specjalne wizyty duszpasterskie w różnych dniach tego okresu. 

Kluczowe Punkty
  • Parafie w Warszawie zdecydowały o zmianie modelu kolędowania, kończąc z tradycją chodzenia od drzwi do drzwi.
  • Księża odwiedzą domy tylko tych parafian, którzy wcześniej zgłoszą chęć przyjęcia ich po kolędzie.
  • Decyzja ta ma na celu uniknięcie niepokojenia osób, które nie chcą przyjmować księdza, oraz ochronę księży przed potencjalnym narażeniem na COVID-19.
  • Według ankiety Wirtualnej Polski, połowa Polaków zadeklarowała chęć przyjęcia księdza po kolędzie.
  • Kolęda w Polsce zwykle odbywa się w okresie Bożego Narodzenia do święta Trzech Króli.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną