Częsty kobiecy problem. Na czym Polega Endometrioza?

Patrycja

Zdrowie

16.12.2021 14:08

Częsty kobiecy problem. Na czym Polega Endometrioza?

Endometrioza to częsty kobiecy problem, choroba która dotyka co dziesiątą kobietę, w tym połowę leczonych z powodu bezpłodności. Dowiedz się, jakie są przyczyny tej choroby, jak się objawia i jak ją leczyć.

Zdjęcie Częsty kobiecy problem- endometrioza #1

Czym jest endometrioza?

Cierpi na nią nawet 15% miesiączkujących kobiet. Endometrioza charakteryzuje się tym, że tkanka wyściełająca macicę, tzw. endometrium, wszczepia się, a potem zaczyna rosnąć w innym miejscu w ciele. Endometrium nie zostaje wydalone z krwią menstruacyjną, a trafia do jajowodów i przedostaje się do jamy brzusznej oraz innych narządów. Może pojawić się także w szyjce macicy, pochwie, pęcherzu moczowym, czy jelitach, powodując powstawanie zrostów, guzów i torbieli.

Jakie są przyczyny tej choroby?

Jej przyczyny nie są do końca znane. Lekarze uważają, że może za nią odpowiadać tzw. wczesna menopauza. Endometrioza jest chorobą przewlekłą, na całe życie. Wcześnie zdiagnozowana i odpowiednio leczona umożliwia prowadzenie normalnego stylu życia.

Jakie są objawy endometriozy?

Endometrioza rozwija się powoli i przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Jednak ta choroba jest przyczyną wielu poważnych dolegliwości, w tym niepłodności.

Pierwszy i główny objaw endometriozy to trudny do zniesienia, ostry ból. Ból przed i w trakcie miesiączki, podczas zbliżenia, a także oddawania moczu i wypróżniania. Ból może pojawiać się w różnych lokalizacjach, m.in. w obrębie miednicy, jamy brzusznej, pęcherzu, w okolicy krzyżowej kręgosłupa.

Przez to, że kobiety lekceważą dolegliwości bólowe, to rozpoznanie endometriozy może być opóźnione, nawet o około 8 do 10 lat.

Inne objawy choroby to zaburzenia cyklu i obniżenie płodności, częste zaparcia lub biegunki.

Zdjęcie Częsty kobiecy problem- endometrioza #2

Endometrioza a ciąża

Wiele kobiet przez lata żyje z tą chorobą i nie jest jej świadome, dopóki nie zgłoszą się do ginekologa, podczas problemów w zajściem w ciążę. W ciężkim stanie choroby, niezbędna może okazać się operacja.

Choroba ta jest jedną z przyczyn obniżenia płodności i może utrudniać starania o dziecko. Jednak ciąża przy endometriozie nie jest całkowicie niemożliwa. Może się to udać w sposób naturalny lub przy pomocy in vitro, oczywiście przy rozpoczęciu odpowiedniej terapii.

Na czym polega leczenie endometriozy?

Choroba leczona we wczesnym stadium pozwala na prowadzenie normalnego życia. Podstawą wykrycia choroby jest badanie ginekologiczne, a także USG dopochwowe, na którym widoczne są charakterystyczne torbiele jajników, wypełnione endometrialną treścią. Konieczne może być wykonanie badań krwi oraz badania laparoskopowego.

Metodą leczenia jest farmakoterapia lub w ciężkich przypadkach- operacja. Kobietom zapewnia się pomoc dietetyka, psychologa oraz fizjoterapię.