Jak prawidłowo podawać wino? Zasady, których powinniśmy przestrzegać.

Patrycja

Lifestyle

Jan. 21, 2021, 9:38 p.m.

Jak prawidłowo podawać wino? Zasady, których powinniśmy przestrzegać.

Wino to najchętniej wybierany rodzaj alkoholu na spotkania  z przyjaciółmi lub romantyczne wieczory. Żeby te były naprawdę udane, warto dopieścić każdy szczegół, w tym sposób podania wina. Abyśmy mogli w pełni cieszyć się smakiem ulubionego trunku, zaserwujmy go w prawidłowy sposób w obecności dań z którymi współgra.

 

Zdjęcie Jak prawidłowo podawać wino? Zasady, których powinniśmy przestrzegać. #1

Właściwa temperatura podania, odpowiednie kieliszki to tylko niektóre z zasad savoir-vivre związanych z serwowaniem wina. Poznaj je wszystkie i zaskocz swoich znajomych lub drugą połówkę swoim profesjonalizmem.

 

Wino białe

Białe wino podajemy schodzone. Najodpowiedniejszą temperaturą będzie ta pomiędzy 8, a 15 stopniami. Podczas schładzania musimy pamiętać, ze wino to nie lubi długiego leżakowania w zimnie, ani też nagłej zmiany temperatury. Jeśli mamy na nie ochotę musimy przygotować się do jego podania odpowiedni wcześniej, bo nie powinniśmy schładzać go na szybko np. w zamrażarce. Profanacją białego wina jest także podawanie go z lodem.

Do podania białego wina powinniśmy wybrać smukły kieliszek na długiej nóżce, z cienkiego szkła, z szerszą czaszą o delikatnie rozchylonych krawędziach. Kieliszki do białego wina nie muszą być tak duże, jak do czerwonego, ponieważ wino białe nie wymaga zwiększonej powierzchni do kontaktu z powietrzem, powinniśmy napełnić je  do połowy.

Do białego wina idealnie pasują ryby, drób, cielęcina, makarony, sery, szparagi, czekolada, waniliowe lody i truskawki.

Wino czerwone

Czerwonego wina nie trzeba schładzać – podobno. Owszem czerwonego wina nie musimy schładzać w lodówce, jednak wymaga ono przechowywania w odpowiedniej temperaturze. Należy serwować wino czerwone pełne o temperaturze ok.18 stopni, te lżejsze między temperaturą 10, a 17 stopni,  tymczasem w naszych mieszkaniach zazwyczaj jest o wiele cieplej. Przed rozlaniem go do lampek otwórzmy je na minimum 15 minut, aby uwolniło aromat.

Najlepszymi kieliszkami do czerwonego wina będą te niższe o szerszych czaszach, które umożliwiają stykanie się wina z powietrzem na dużej powierzchni. Musimy uważać na to jakich detergentów do mycia lampek używamy, niektóre mogą bowiem przyćmić aromat delikatnego wina.

Czerwone wino będzie pasowało do dziczyzny, wieprzowiny, wołowiny, gęsi i kaczki, a także do niektórych serów i deserów.

Zdjęcie Jak prawidłowo podawać wino? Zasady, których powinniśmy przestrzegać. #2

Wino musujące

Wino musujące powinno być mocno schłodzone przed podaniem, idealna temperatura to między 6, a 8 stopniami. W przeciwieństwie do białych win możemy schłodzić je na szybko, np.. w coolerze z lodem.

Wino musujące podajemy w kieliszkach smukłych i wysokich, których budowa pomoże utrzymać jego bukiet i temperaturę. Pamiętajmy, by powoli je nalewać, nie dopuszczając do powstania białej piany.

Ten trunek będzie komponował się dobrze z większością potraw, zarówno tych wytrawnych, jak i słodkich.

Zdjęcie Jak prawidłowo podawać wino? Zasady, których powinniśmy przestrzegać. #3

 

Ważne

Poza tym, że dobieramy do potrawy wino białe, czerwone lub musujące, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy jest ono wytrawne, półwytrawne, słodkie czy półsłodkie. Wytrawne i półwytrawne komponują się z cięższymi potrawami, daniami głównymi, wędlinami i mięsami. Wina słodkie i półsłodkie są idealnym dodatkiem do deserów i lekkich przystawek.

Zdjęcie Jak prawidłowo podawać wino? Zasady, których powinniśmy przestrzegać. #4

Jeśli podczas spotkania podajemy różne wina, pamiętajmy, by zaczynać od wytrawnych, białych, a kończyć na słodkich, czerwonych.