Twoje włosy mówią więcej, niż myślisz! 8 chorób, które mogą ujawnić

Patrycja
Zdrowie
14.12.2021 10:54
Twoje włosy mówią więcej, niż myślisz! 8 chorób, które mogą ujawnić

Wygląd naszych włosów, może wynikać nie tylko z ich pielęgnacji i sposobów, w jakie o nie dbamy. Niektóre choroby mogą wpływać na to, w jakiej kondycji się znajdują. Dowiedz się, objawy jakich chorób i dolegliwości widać na włosach. Sprawdź, o czym świadczy wygląd Twojej fryzury i kiedy może być powodem do niepokoju.

Choroby tarczycy

Pogorszenie kondycji, skóry, włosów i paznokci może występować zarówno w przypadku niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy. Szczególnie charakterystyczne jest osłabienie włosów i ich wypadanie. Przy niedoczynności tarczycy włosy stają się suche, szorstkie, łamliwe i matowe. Przy nadczynności cienkie, lśniące i przetłuszczone, ze względu na wzmożoną produkcję gruczołów łojowych.

Anemia

Anemia, czyli niedokrwistość to zaburzenie krwi, które powstaje w wyniku zbyt małej ilości czerwonych krwinek (erytrocytów) i niskiego poziomu hemoglobiny. Główne objawy anemii to osłabienie, zmęczenie, brak energii, ciągłe uczucie zimna, bóle i zawroty głowy, szybkie bicie serca, duszności. Może o niej świadczyć także stan naszych włosów. Jeśli są cienkie, łamliwe i łatwo wypadają, na dodatek obserwujesz zmiany na paznokciach (podłużne prążki i rowki), a także bladość suchość skóry- oznacza to, że możesz cierpieć na anemię.

Cukrzyca

U osób chorych na cukrzycę, często włosy zaczynają wypadać znacznie wcześniej, przed zdiagnozowaniem choroby. Ze względu na uszkodzenia naczyń krwionośnych, mieszki włosowe nie są właściwie odżywione, przez co wzrost włosów zostaje zahamowany.

Zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS to zaburzenie hormonalne u kobiet w wieku rozrodczym. Jej główne objawy to zaburzenia miesiączkowania, niepłodność, nadmierne owłosienie typu męskiego na twarzy, trądzik, otyłość, zaburzenia nastroju oraz problemy ze snem. Często chorobie towarzyszy nadmierne wypadanie włosów.

Toczeń rumieniowaty układowy

Jednym z objawów tej choroby, która atakuje tkanki i narządy, jest przerzedzenie i nadmierne wypadanie włosów. Toczeń to jedna z układowych chorób tkanki łącznej, która ma bardzo zróżnicowany przebieg i jest trudna do wyleczenia.

Zdjęcie "Twoje włosy mówią więcej, niż myślisz! 8 chorób, które mogą ujawnić #1

Trichotillomania

Trichotillomania to zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, które polega na niekontrolowanym przymusie wyrywania włosów. Nie tylko ze skóry głowy, ale też brwi, rzęs oraz całego ciała. Wyrywanie włosów przynosi choremu krótkotrwałą satysfakcję i ulgę. Jeśli ktoś odczuwa taki przymus, być może cierpi na tą chorobę.

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate to jedna z najczęstszych przyczyn utraty włosów, szczególnie u młodych osób. To przewlekły stan zapalny mieszków włosowych, w wyniku którego dochodzi do utraty i wypadania włosów. Włosy stają się rzadkie, zaczynają wypadać z pewnego obszaru skóry, na głowie powstają nowe ogniska, które przypominają plamy. Przy łysieniu plackowatym pojawiają się też włosy wykrzyknikowe, czyli grube, krótkie i ciemne, ułamane kosmki włosów, które rosną wokół ognisk zapalnych.

Łojotokowe zapalenie skóry

Ta choroba może dotknąć osoby w każdym wieku i wynika z nadmiernej aktywności gruczołów łojowych oraz zakażenia grzybem drożdżopodobnym – Malassezia furfur. Objawy choroby to łojotok, łuszczenie się naskórka i rumień, któremu towarzyszą zrogowacenia i odrywające się strupy, powodujące nadmierne wypadanie włosów.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną