Powstanie nowy instytut w Rządzie. Czym będzie się zajmował Instytut Rodziny i Demografii?

Katarzyna
Newsy
11.11.2021 11:52
Powstanie nowy instytut w Rządzie. Czym będzie się zajmował Instytut Rodziny i Demografii?

Obecna partia rządząca chce stworzyć nowy instytut w rządzie, a mianowicie Polski Instytut Rodziny i Demografii. Czym miałby się zajmować? Odpowiadamy!

Zdjęcie Powstanie nowy instytut w Rządzie. Czym będzie się zajmował Instytut Rodziny i Demografii? #1

Nowe instytucje 

Od 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość utworzyło 35 nowych instytucji, agencji oraz funduszy. Roczne budżety tych instytucji sięgają nawet dziesiątek milionów złotych. Wiele osób twierdzi, że ma to na celu wyprowadzanie środków publicznych. Bardzo możliwe, że za rządów PiS powstanie jeszcze kilka takich instytucji.

Nowy instytut i jego zadania

Prawo i Sprawiedliwość chce powołać do życia Polski Instytut Rodziny i Demografii. Projekt utworzenia tego instytutu trafił już do Sejmu. Instytut ten miałby się zajmować polityką prorodzinną oraz badaniami nad demografią w Polsce. Według posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego powstanie takiego instytutu jest bardzo ważne i kluczowe dla naszego kraju, ponieważ rodzina i demografia to ważne i kluczowe sprawy dla naszego kraju. W projekcie zapisano, że instytut ten ma za zadanie stać na straży konstytucyjnych wolności i praw związanych z rodziną, rodzicielstwem i dziećmi. Polski Instytut Rodziny i Demografii miałby zajmować się diagnozowaniem i prognozowaniem procesów związanych z demografią. Pomimo wprowadzenia dodatkowych świadczeń i ulg, które miały zachęcić rodziców do posiadania większej ilości dzieci, demografia w Polsce się nie poprawiła.

Zdjęcie Powstanie nowy instytut w Rządzie. Czym będzie się zajmował Instytut Rodziny i Demografii? #2

Skład instytucji 

Polski Instytut Rodziny i Demografii miałby się składać z 9-osób tworzących radę oraz prezesa. Miałby on działać jako państwowa osoba prawna i funkcjonować jako dwa organy: jednoosobowy i kolegialny. Pierwszemu przewodniczył będzie prezes, a drugiemu rada składająca się z 9 osób. Pięć z nich zostałoby powołanych przez Sejm, dwóch przez Senat i dwóch przez prezydenta.

Koszt utrzymania 

Instytut ten składałby się z kilku jednostek organizacyjnych, a mianowicie z: departamentu kultury, mediów i edukacji, departamentu badań i analiz, departamentu współpracy zagranicznej, departamentu współpracy z samorządami i organizacjami pozarządowymi, departamentu prawnego i biura organizacyjno-koordynacyjnego. Jak wiadomo utrzymanie tak wielu podzespołów oraz opłacenia pracujących tam osób sprawia, że instytut ten będzie dość kosztotwórczy. Działanie tej instytucji i utrzymanie jej miałby kosztować około 30 mln złotych.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną