Jakie nawyki prowadzą do rozwoju nadciśnienia? To nie tylko problem seniorów.

Patrycja

Zdrowie

24.10.2021 20:08

Jakie nawyki prowadzą do rozwoju nadciśnienia? To nie tylko problem seniorów.

Nadciśnienie tętnicze to schorzenie układu krążenia krwi, które charakteryzuje się podwyższonym ciśnieniem tętniczym skurczowym i rozkurczowym okresowo lub stale. Z nadciśnieniem tętniczym zmaga się aż 1,3 mld osób na całym świecie. Czy choroby da się uniknąć?

Zgodnie z ogólnie przyjętymi wytycznymi za optymalne ciśnienie uznaje się 120/80 mmHg. Wartości od 140/90 mmHg uznawane są za zbyt wysokie, wskazujące na nadciśnienie tętnicze (wystarczy, że przekroczona jest jedna z wartości). Chorobę rozpoznaje się na podstawie kilkukrotnych pomiarów, wykonywanych w kilkudniowych odstępach. Nie diagnozuje się nadciśnienia, opierając się na pojedynczym pomiarze. Sprawdźmy jakie codzienne nawyki zwiększają ryzyko jej rozwoju?

Zdjęcie 6 nawyków prowadzących do rozwoju nadciśnienia tętniczego! #1

1. Tłuszcze i węglowodany

Do podwyższenia wartości ciśnienia tętniczego prowadzi spożywanie produktów bogatych w tłuszcze nasycone i proste węglowodany, Większość słodyczy i fast-foodów wpływa na naszą wagę, a nadwaga i otyłość sprzyjają rozwojowi nadciśnienia. Jeśli chcemy uniknąć choroby, unikajmy pokarmów o dużej zawartości tłuszczów zwierzęcych, a zwiększymy ilość warzyw i owoców w diecie.

2. Sól

Sól niekorzystnie wpływa na naczynia krwionośne, prowadząc do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Ograniczenie spożywania soli do wartości niższej niż 5 gam na dobę, zmniejsza ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych.

Zdjęcie 6 nawyków prowadzących do rozwoju nadciśnienia tętniczego! #2

3. Napoje pobudzające

Spożywanie popularnych energetyków, picie dużych ilości kawy i napojów zawierających taurynę, kofeinę czy lukrecję,  może prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego. Chcąc zachować prawidłowe ciśnienie krwi, powinniśmy unikać wszelkich napojów i  suplementów zawierających substancje pobudzające oraz zmniejszyć ilości wypijanej kawy.

4. Papierosy

Palenie papierosów wpływa na wartość ciśnienia i przyspiesza czynność serca. Już po wypaleniu papierosa nasz układ sercowo –naczyniowy rozregulowuje się na 15 minut. Tytoń zwiększa nie tylko ryzyko wystąpienia nadciśnienia, ale także choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, płuc, miażdżycy i nowotworów.

Zdjęcie 6 nawyków prowadzących do rozwoju nadciśnienia tętniczego! #3

5. Alkohol

Chociaż spożywanie alkoholu powoduje czasowy spadek ciśnienia, to jednak docelowo alkohol prowadzi do jego wzrostu. Ponadto alkohol zmniejsza skuteczność leków przyjmowanych przez osoby z nadciśnienie, co prowadzi do zwiększenia ryzyka wystąpienia incydentu sercowo-naczyniowego.

6. Brak aktywności fizycznej

Brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia zwiększają ryzyko rozwoju schorzeń układu sercowo- naczyniowego. Wystarczy 30 minut umiarkowanie intensywnych ćwiczeń przynajmniej 5 razy w tygodniu, by uchronić się przed nadciśnieniem. Ponadto regularne wykonywanie, ćwiczeń ułatwia walkę z otyłością.

Zdjęcie 6 nawyków prowadzących do rozwoju nadciśnienia tętniczego! #4

Konsekwencje nadciśnienia

Nadciśnienie może prowadzić do zwiększenia ryzyka wystąpienia innych schorzeń układu sercowo- naczyniowego. Na skutek nadciśnienia może dojść do przerostu lewej komory serca, rozwinięcia się miażdżycy, choroby nerek, rozwarstwienia aorty czy wystąpienia zmian w naczyniach siatkówki oka. Nadciśnienie jest także czynnikiem ryzyka zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, dlatego tak ważne jest zarówno zapobieganie jego rozwojowi, jak i kontrola i leczenie, kiedy już chorujemy.