Brzuch tarczycowy- czym jest i jak wygląda?

Patrycja
Zdrowie
23.09.2021 19:22
Brzuch tarczycowy- czym jest i jak wygląda?

Brzuch tarczycowy wygląda jak spłaszczona piłka. To nie tylko rodzaj otyłości brzusznej, ale przede wszystkim objaw zaburzeń hormonalnych, m.in. niedoczynności tarczycy. Sprawdź jak wygląda brzuch tarczycowy i kiedy powinnaś udać się do lekarza.

Zdjęcie Brzuch tarczycowy- czym jest i jak wygląda? #1

Czym jest brzuch tarczycowy?

Brzuch tarczycowy to potoczne określenie pewnego rodzaju otyłości brzusznej. Nie jest to zwykła forma nadwagi, ponieważ ćwiczenia, ani dieta na nią nie działają. Taki brzuch ma charakterystyczny wygląd. Zaokrąglenie występuje tuż po piersiami, a tkanka tłuszczowa jest zgromadzona na całej powierzchni brzucha. Brzuch przypomina wyglądem spłaszczoną piłkę. Jeśli towarzyszą mu pewne typowe objawy, może to oznaczać, że cierpisz na niedoczynność tarczycy albo inne schorzenia związane z zaburzeniami hormonalnymi (zespół policystycznych jajników czy insulinoporność).

Niedoczynność tarczycy

Brzuch tarczycowy może być objawem zaburzeń hormonalnych, w tym niedoczynności tarczycy. Niedoczynność tarczycy to choroba, która powstaje w wyniku produkowania przez tarczycę niewystarczającej ilości hormonów, w stosunku do potrzeb organizmu. Dotyka około 5% dorosłych kobiet i 1% mężczyzn. Szczególnie narażone na nią są osoby starsze, ale występuje też u młodych osób i dzieci. Może występować w formie utajnionej lub pełnoobjawowej.

Objawy niedoczynności tarczycy

Objawy niedoczynności tarczycy są bardzo różnorodne:

  • Przede wszystkim choroba charakteryzuje się przyrostem masy ciała i powstaniem tzw. brzucha tarczycowego.
  • Osoby mające problem z tarczycą często doznają napadów głodu, podczas gdy ich masa ciała cały czas się zmniejsza. Cierpią także na zaparcia i mają problemy z wypróżnianiem.
  • Jednym z objawów problemów z tarczycą są obrzęki. Spowodowane są między innymi nadmiernym zatrzymywaniem się wody w organizmie. Podczas choroby najczęściej puchnie twarz, okolice oczu, szyja i kostki.
  • Choroba ta wywołuje sztywność mięśni i stawów, niskie ciśnienie krwi, spowolnienie pracy serca, duszności.
  • Występują zaburzenia miesiączkowania, problemy z płodnością u mężczyzn, a u kobiet z zajściem i utrzymaniem ciąży.
  • Przy niedoczynności tarczycy występują zaburzenia gospodarki termicznej organizmu. W tym przypadku chorzy ciągle odczuwają zimno, nawet w ciepłe dni.
  • Występuje sucha, chropowata skóra, suche i łamliwe włosy.
  • Pojawia się uczucie chronicznego zmęczenia, brak sił i energii do działania, trudności z pamięcią i koncentracją, bóle głowy.

Jak leczyć niedoczynność tarczycy?

W przypadku pojawienia się takich objawów, konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego, a potem u endokrynologa. Zleci on badania hormonalne, sprawdzi stężenie poziomu TSH we krwi, a następnie zależnie od wyników może zlecić przeprowadzenie USG tarczycy.

Niedoczynność tarczycy wymaga leczenia, stałego podawania hormonów tarczycy oraz okresowych kontroli poziomu TSH, nawet do końca życia. Dieta chorych powinna być bogata w jod, żelazo, cynk, białko i błonnik.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną