Bitcoin stał się oficjalną walutą- sprawdź gdzie!

Patrycja
Newsy
15.09.2021 19:44
Bitcoin stał się oficjalną walutą- sprawdź gdzie!

Salwador jest pierwszym państwem na świecie, w którym najpopularniejsza kryptowaluta Bitcoin została oficjalnym środkiem płatniczym. Czy inne kraje podążą za jego przykładem? To możliwe, ponieważ nasi wschodni sąsiedzi chcą tego samego!

Zdjęcie Bitcoin stał się oficjalną walutą- sprawdź gdzie! #1

Bitcoin oficjalną walutą w Salwadorze

Bitcoin to najpopularniejsza kryptowaluta na świecie. Prezydent Salwadoru, Nayib Bukele już od czerwca przekonywał parlament, aby przegłosować ustawę zatwierdzającą go jako oficjalny środek płatniczy. We wrześniu Bitcoin stał się oficjalną walutą w tym kraju!

Salwador jest pierwszym państwem na świecie, w którym Bitcoin (BTC) stał się oficjalnym środkiem płatniczym, obok normalnej waluty – dolara amerykańskiego. Oznacza to, że mieszkańcy kraju mogą nim płacić za zakupy, kupować nieruchomości, a nawet płacić rachunki i podatki. Sprzedawcy i usługodawcy muszą honorować tę walutę.

Co przyniesie ta zmiana?

Rząd kupił 400 Bitcoinów za równowartość około 80 mln złotych, przygotował także aplikację będącą cyfrowym portfelem dla swoich obywateli.

Według Rządu obywatele mogą zaoszczędzić rocznie około 400 mln USD, które są wydawane na prowizje od przelewów. Wprowadzenie nowej oficjalnej waluty umożliwi także umożliwi dostęp do usług finansowych osobom, które nie korzystają z banków i stworzy nowe miejsca pracy. Krytycy pomysłu z kolei są zdania, że umożliwi to pranie brudnych pieniędzy i przesyłanie ogromnych sum pieniędzy z zagranicznych kont.

Co na to mieszkańcy?

Jednak większość mieszkańców Salwadoru jest sceptycznie nastawiona do nowego prawa i żąda jego uchylenia. W kraju odbyły się nawet protesty przeciwko wprowadzeniu Bitcoina jako oficjalnej waluty. Oprócz tego w dniu przyjęcia uchwały, serwery obsługujące rządowy portfel Chivo zostały przeciążone, a na dodatek nastąpił spadek wartości kryptowaluty.

Czy inne kraje podążą za przykładem Salwadoru?

Możliwe, że inne kraje już wkrótce podążą za przykładem Salwadoru. Ukraina to kolejny kraj, który chce uznać Bitcoiny za oficjalną walutę. Choć nasi wschodni sąsiedzi nie ogłosili jeszcze oficjalnie nowej polityki wobec Bitcoina, wydaje się to kwestią czasu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest zwolennikiem Bitcoina i już dawno temu zdecydował, że jego kraj powinien postawić na kryptowaluty. Jego przedstawiciele w ostatnim czasie spotkali się z politykami z Salwadoru, by porozmawiać o przeniesieniu ich rozwiązania na ukraiński rynek. Specjaliści uważają, że Bitcoin może stać się dominującą walutą na Ukrainie, a za jakiś czas mogłaby całkowicie zastąpić hrywny.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną