Koniec z trzymaniem paragonów? Przełomowe orzeczenie sądu!

Agnieszka
Newsy
17.05.2022 9:04
Koniec z trzymaniem paragonów? Przełomowe orzeczenie sądu!

Urząd Skarbowy wymaga od podatników, aby swoje koszty uzyskania przychodu dokumentowali na papierze. Niedługo jednak ten niepotrzebny trend odejdzie do lamusa. Wszystko dzięki przełomowemu orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego. Uznał on bowiem, że podatnik zobowiązany jest udokumentować koszt uzyskania przychodu, jednak jedyną formą takiego dowodu nie musi być papierowy paragon. Początek całego zamieszania jest dość ciekawy i miał miejsce już w 2018 roku.

Zdjęcie Koniec z trzymaniem paragonów? Przełomowe orzeczenie sądu! #1

W 2018 roku Urząd Skarbowy nie zaliczył jednemu z podatników do kosztów uzyskania przychodu wydatków na nabycie kryptowaluty. Przedsiębiorca stworzył wokół siebie sieć użytkowników, którzy mieli namawiać do kupna określonej waluty elektronicznej.

“Zbudowanie i utrzymanie takiej profesjonalnej, dużej, sprawnie funkcjonującej sieci wymaga olbrzymiego zaangażowania. Kolejnych członków struktury trzeba bowiem szukać, przekonywać, a przede wszystkim regularnie szkolić, informować (np. poprzez prowadzenie tzw. fanpage na….), integrować i motywować, z czym z kolei związana jest konieczność ponoszenia kosztów.” – zauważył dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Kosztów tych jednak nie uznała Skarbówka. Dlaczego?

Okazuje się, że powodem był fakt, iż podatnik nie posiadał papierowych paragonów potwierdzających poniesienie takich kosztów. Udokumentował jednak wszystko przelewami i zestawieniami w elektronicznym portfelu. 

Sprawa trafiła więc do Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uznał, że Skarbówka wymaga od podatników zbytniej biurokracji. 

Sąd powołał się na ustawę o PIT, tłumacząc że skoro przedsiębiorca potrafi udokumentować wydatki to nie można mu ich kwestionować tylko dlatego, że rozporządzenie nie przewidziało takich wynalazków jak elektroniczne portfele.

To koniec paragonów?

Orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego jest doceniane przez ekspertów, takich jak Bartosz Kubista, adwokat i doradca podatkowy. Twierdzi on, że orzeczenie nie musi odnosić się przecież jedynie do branży kryptowalut. 

Jeśli podatnik posiada niepodważalny dowód poniesionych wydatków, nie powinien być on ignorowany.

"Kwestionowanie przez organy podatkowe rzeczywistych i potwierdzonych wydatków tylko z powodu ich formy nie sposób uznać za działania budzące zaufanie podatnika do państwa."

– podsumował Bartosz Kubista, cytowany przez InnPoland.