Jak przygotować kurki, żeby nie były gorzkie?

Patrycja

Kulinaria

01.09.2021 13:51

Jak przygotować kurki, żeby nie były gorzkie?

Sezon na kurki trwa w najlepsze. Miłośnicy tych pysznych grzybów mogą z nich przygotować wiele smacznych potraw. Dowiedz się, jak przyrządzić kurki i co zrobić, żeby nie były gorzkie.

Zdjęcie Jak przygotować kurki, żeby nie były gorzkie? #1

Dlaczego warto jeść kurki?

Kurki, czyli pieprzniki jadalne, w naszych lasach pojawiają się już w czerwcu, ale można je zbierać aż do jesieni. To jedne z najpopularniejszych i najchętniej przyrządzanych w Polsce grzybów. Są bogate w witaminy z grupy B oraz A,D i C oraz składniki mineralne: zwłaszcza potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor, cynk i sód. Składniki odżywcze kumulują się głównie w kapeluszach, w trzonkach znajduje się ich znacznie mniej.

Te grzyby są niskokaloryczne: 100 g surowych kurek zawiera tylko 32 kcal. Są jednak ciężkostrawne, z  tego powodu nie poleca się jedzenia kurek na krótko przed snem. Nie powinny ich jeść także osoby mające problemy z trawieniem oraz uczuleni na grzyby, nie poleca się ich małym dzieciom i osobom starszym.

Jak przyrządzać kurki?

Miłośnicy tych pysznych grzybów mogą z nich przygotować wiele smacznych potraw. Kurki można marynować, smażyć i dusić. Często przyrządza się je z jajecznicą lub omletem, w sosie lub zupie. Można wykorzystać je jako farsz do pierogów, nadzienie do naleśników, czy krokietów. Jeśli chcesz je przechować, warto je zamrozić, nie poleca się ich suszenia, gdyż wtedy mogą stracić swój smak i aromat.

Dlaczego kurki bywają gorzkie?

Te popularne grzyby czasem mogą mieć gorzkawy smak. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy zbieramy grzyby w lesie iglastym, w czasie suszy lub upałów albo po prostu zbyt długo je przechowujemy. Miłośnicy kurek na pewno nie chcą czuć tego smaku, ponieważ gorycz skutecznie może zepsuć potrawy. Co zatem zrobić, żeby kurki nie były gorzkie? Poznaj prosty trik!

Jak przygotować kurki, żeby nie były gorzkie?

Jeśli chcesz pozbyć się gorzkiego smaku kurek, wystarczy, że namoczysz je przez przynajmniej półtorej godziny w mleku. Możesz także użyć chłodnej wody lub zagotować je w wodzie z dodatkiem cukru.

Pamiętaj, żeby przed namoczeniem najpierw odpowiednio oczyścić grzyby. Kilkukrotnie wypłucz je w wodzie z solą, żeby pozbyć się piasku i innych zabrudzeń.

Jeśli planujesz przechować kurki, żeby cieszyć się nimi zimą, zamróź je! Pamiętaj jednak, że mrożone kurki właśnie najczęściej są gorzkie. Jeśli chcesz tego uniknąć, najpierw je dokładnie oczyść, a następnie zblanszuj w gorącej wodzie, przed mrożeniem. Do wody dodaj nieco soli i cukru,  to zapewni grzybom jędrność i uchroni ich ścianki  przed rozpadaniem się. Nie przechowuj grzybów dłużej niż 3 miesiące.

Jeśli zamroziłaś surowe kurki, możesz je uratować i pozbyć się z nich goryczki. Żeby je rozmrozić zalej je gorącą wodą i pozostaw na 2-3 minuty. Następnie przesmaż na maśle z dodatkiem cebulki lub słodkiej śmietanki, co poprawi ich smak