Dom

Profesjonalne kostkarki do lodu - co warto wiedzieć przed zakupem?

Agnieszka

July 26, 2021, 6:21 a.m.

Profesjonalne kostkarki do lodu - co warto wiedzieć przed zakupem?

Obecnie trudno sobie wyobrazić lokal gastronomiczny, koktajlbar lub pub bez kolorowych napojów serwowanych z lodem. Zwłaszcza w sezonie letnim, zapotrzebowanie na lód gwałtownie wzrasta. Domowe kostkarki do lodu (m.in. modele montowane w lodówkach) znacząco różnią się od profesjonalnych urządzeń wykorzystywanych w gastronomii, głównie ze względu na wydajność. Jakie parametry techniczne należy wziąć pod uwagę wybierając konkretny model kostkarki? Jakimi dodatkowymi cechami powinny charakteryzować się urządzenia tego typu? 

Wydajna kostkarka do lodu - postaw na niezawodność

Profesjonalna kostkarka do lodu, a dokładniej jej obudowa, jest przeważnie wykonana ze stali nierdzewnej, która jest w pełni odporna na warunki atmosferyczne. Z kolei drzwi zasobnika na lód powinny być wyprodukowane z lekkiego i wytrzymałego tworzywa sztucznego, np. ABS. Cała izolacja musi być wolna od HCFC, czyli szkodliwych związków chemicznych.

  • Kluczowym parametrem w trakcie wyboru urządzenia tego typu jest jego moc całkowita, wyrażona w kW. Im jest wyższa, tym więcej lodu możemy uzyskać. Dla przykładu, kostkarka do lodu charakteryzująca się mocą 0,26 kW produkuje około 20 kg lodu na dobę. Z kolei model o mocy 0,85 kW wytwarza nawet 105 kg lodu na każde 24 godziny pracy. Finalna ilość lodu jest uzależniona od temperatury powietrza i temperatury wody, która trafia do urządzenia.
  • Warto także zwrócić uwagę na wagę oraz kształt produkowanej kostki lodu. Ma to duże znaczenie estetyczne. Na rynku znajdziemy modele wytwarzające cylindryczne kostki lodu lub typu full cube. Pojedyncza kostka może ważyć od kilku do kilkunastu gramów. Wybrane modele umożliwiają zmianę wielkości kostki, dzięki czemu da się ją indywidualnie dopasować konkretnych potrzeb.
  • Kostkarki do lodu mogą być chłodzone powietrzem lub cieczą. W przypadku gdy urządzenie będzie intensywnie eksploatowane w ciepłym otoczeniu, warto zastanowić się nad wersją przystosowaną do działania w gorącym klimacie.

Koszty eksploatacji kostkarek do lodu dotyczą nie tylko energii elektrycznej, ale również wody, wymiennych filtrów i preparatów do odkamieniania. Zużycie wody na każdy kilogram wyprodukowanego lodu jest uzależnione od konkretnego modelu kostkarki, jednak w przypadku profesjonalnych modeli zazwyczaj wynosi około kilka litrów wody.

 

Zdjęcie Profesjonalne kostkarki do lodu - co warto wiedzieć przed zakupem? #1

Dodatkowe informacje o kostkarkach do lodu

Wraz ze wzrostem wydajności, wzrasta także pojemność zasobnika na lód. Im częściej wykorzystujemy kostkarkę, tym większego pojemnika potrzebujemy. W przeciwnym wypadku może się okazać, że lód po prostu się skończy. Podstawowe modele są wyposażone w zasobnik, który może pomieścić kilka kilogramów lodu. Dla dyskotek i barów zdecydowanie bardziej są polecane modele z zasobnikiem mieszczącym około 30 lub ponad 60 kg lodu.

  • Praktycznym dodatkiem jest system czyszczący, który automatycznie usuwa wszelkie nagromadzone zabrudzenia. Zaokrąglone powierzchnie sprawiają, że cały proces przebiega szybko i efektywnie.
  • Zastosowanie regulowanych nóg pozwala na wypoziomowanie urządzenia praktycznie na każdej powierzchni.
  • Ciśnienie wody jakie panuje w profesjonalnych kostkarkach do lodu przeważnie waha się od 1 bara, czyli 14 psi do 6 barów, czyli 84 psi.

Profesjonalne kostkarki używane w barach, hotelach, kawiarniach i pubach są przeważnie oferowane w uniwersalnym kolorze inox. Część modeli jest przeznaczona pod zabudowę i można je zasilać ze standardowego gniazdka 230V. Dodatkowo, przed zakupem konkretnego modelu warto poszukać informacji dotyczącej zgodności danego urządzenia z dyrektywą RoHS.