Selfie w słońcu? Moda, która może Cię kosztować wzrok!

Justyna
Zdrowie
21.05.2023 9:19
Selfie w słońcu? Moda, która może Cię kosztować wzrok!

Nawet szybkie spojrzenie prosto w słońce jest bolesne, a im dłużej robimy to bez odpowiedniej ochrony tym większe ryzyko zniszczenia naszego wzroku. O czym warto pamiętać, by skutecznie chronić swoje oczy?

Ostrzeżenie okulistów

Włoscy okuliści ostrzegają, że selfie robione w słońcu może spowodować uraz oczu. Szczególnie niebezpieczne jest w tym kontekście wpatrywanie się telefon, na przykład by zrobić odpowiednią pozę do zdjęcia. Lekarze wyjaśnili:

„Bezpośrednie patrzenie na słońce, nawet przez kilka sekund, na plaży czy w górach w poszukiwaniu doskonałego ujęcia, może spowodować fototermiczne uszkodzenie siatkówki. Może ją oparzyć także w sposób nieodwracalny tak jak wtedy, gdy obserwuje się zaćmienie słońca bez specjalnej ochrony”.

Długie wpatrywanie się w smartfona lub tablet może uszkodzić siatkówkę oka, bowiem ekran smartfona bądź tabletu wyeksponowany na słońce działa podobnie do lustra, a patrzenie na niego ma negatywny wpływ na plamkę żółtą na siatkówce.

Niebezpieczne przypadki

Włoskie stowarzyszenie okulistów wystosowało ostrzeżenie w związku z dwoma przypadkami, opisanymi w czasopiśmie medycznym „Journal of Medical Case Reports". Jeden z nich dotyczy trwałego uszkodzenia siatkówki u 30-latka, który dwa dni wcześniej przez trzy godziny czytał książkę na tablecie podczas wycieczki w góry, a także u 20-latki po tym, gdy dwie godziny na plaży wpatrywała się w telefon.

Scipione Rossi, dyrektor oddziału okulistyki jednego z rzymskich szpitali, podkreślił, że w obu przypadkach mogło dojść do trwałego uszkodzenia oka i ograniczenia widzenia. Wyjaśnił:

„To oczywiste przykłady makulopatii słonecznej, czyli choroby plamki żółtej”.

Jak chronić oczy przed słońcem?

Okuliści, cytowani przez agencję ADNKronos, zalecają by unikać robienia selfie na słońcu i przedłużonego korzystania na nim z tabletu i smartfona bez okularów słonecznych.

By uniknąć problemów ze wzrokiem warto zastosować:

  • okulary przeciwsłoneczne (koniecznie z filtrem UV!);
  • soczewki z ochroną UV;
  • noszenie nakryć głowy osłaniających twarz;
  • krople nawilżające;
  • odpowiednią dietę - naturalnym filtrem przeciwsłonecznym jest luteina obecna w zielonych warzywach liściastych oraz karotenoidy obecne w warzywach pomarańczowych i zielonych;
  • unikanie nadmiernej ekspozycji na słońcu - najbardziej niekorzystny wpływ mają promienie rano i pod wieczór, gdy słońce znajduje się na wysokości oczu.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną