Załamanie nerwowe- jak się objawia?

Patrycja
Zdrowie
13.07.2021 19:55
Załamanie nerwowe- jak się objawia?

Czym jest załamanie nerwowe i jakie objawy mu towarzyszą? Jak można pomóc osobie, która przeżywa kryzys psychiczny? Dowiesz się z poniższego artykułu!

Czym jest załamanie nerwowe?

Załamanie nerwowe, inaczej nazywane kryzysem psychologicznym, to nagłe zaburzenie psychicznej równowagi. Zwykle występuje w odpowiedzi na nagłe, stresujące, nieprzewidziane zdarzenia, z którymi człowiek nie jest w stanie sobie poradzić. Do załamania nerwowego może doprowadzić bardzo wiele czynników i są one zależne od wrażliwości danej osoby i jej umiejętności radzenia sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami.

Jakie są objawy załamania nerwowego?

Zanim dojdzie do załamania nerwowego, nasz organizm może wołać o pomoc i wysyłać pewne sygnały.

Wśród najczęściej występujących objawów załamania wymienia się: uczucie niepokoju, napięcia i nieustanny lęk, zamartwianie się, zmęczenie i osłabienie. Często towarzyszą mu problemy z koncentracją i uwagą oraz nadpobudliwość.

Pojawiają się trudności z oddychaniem, duszności, drżenie rąk, problemy żołądkowe, mdłości, bóle brzucha, suchość w ustach, bóle głowy, szumy uszne, przyspieszenie akcji serca, nadmierna potliwość, nadciśnienie.

Może występować uczucie, że za chwilę zemdlejemy, a także wahania nastrojów, napady płaczu lub złości, nieadekwatne do zaistniałej sytuacji. Pojawia się gniew, niekontrolowane napady agresji i pobudzenie.

Niektóre osoby na załamanie reagują apatią, wycofaniem, izolowaniem się od bliskich, unikają konfrontacji z rzeczywistością. Próbują rozładowywać napięcie, sięgając po używki, które tak naprawdę tylko pogarszają ich stan psychiczny.

Zdjęcie Załamanie nerwowe- jak się objawia? #1

Jak poradzić sobie z załamaniem nerwowym?

Może to spotkać każdego z nas, dlatego warto dowiedzieć się, jak poradzić sobie w ciężkiej, kryzysowej sytuacji. Nie można bagatelizować tego stanu psychicznego, ponieważ może n doprowadzić do rozwoju innych, poważnych zaburzeń.

W przypadku załamania nerwowego należy koniecznie poszukać pomocy specjalisty. Poradzenie sobie z tym problemem samemu może nie być możliwe. Zwykle załamanie nie wymaga leczenia psychiatrycznego, wystarczy interwencja kryzysowa i wsparcie psychologiczne.

Jednak jeśli objawy kryzysu psychicznego utrzymują się przez długi czas i znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie, niezbędna może okazać się terapia. Pomoc najbliższych, rodziny i przyjaciół także będzie nieocenionym wsparciem.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną