Nie mam okresu od 4 lat, ale w każdej chwili mogę starać się o dziecko! Decyzja, która zmieniła moje życie.

Ewelina
Zdrowie
30.01.2024 10:19
Nie mam okresu od 4 lat, ale w każdej chwili mogę starać się o dziecko! Decyzja, która zmieniła moje życie.

Droga Redakcjo,

Chciałabym podzielić się z Wami moją historią dotyczącą wyboru antykoncepcji, która zmieniła moje życie. Od ponad czterech lat korzystam z systemu terapeutycznego z progestagenem, który jest wewnątrzmacicznym środkiem antykoncepcyjnym. Ta decyzja okazała się dla mnie przełomowa pod wieloma względami.

Jak to działa?

System, który wybrałam, jest małym urządzeniem wkładanym do macicy. Uwalnia ono stopniowo hormon progestagen, zapobiegając ciąży. Działa ono przez okres do 5 lat, co jest niesamowicie wygodne. Nie muszę pamiętać o codziennym zażywaniu pigułek czy regularnym odwiedzaniu lekarza w celu podania zastrzyku.

Brak miesiączki - to normalne

Wielu kobiet, tak jak ja, doświadcza zmian w cyklu miesiączkowym po zastosowaniu tego systemu. W moim przypadku, miesiączka całkowicie zanikła, co początkowo było dla mnie zaskoczeniem. Jednak po konsultacji z lekarzem dowiedziałam się, że jest to całkowicie normalne i nie powinno budzić obaw. To wygodne rozwiązanie pozwala mi uniknąć dyskomfortu związanego z miesiączką i pozwala cieszyć się życiem bez tych regularnych przerw.

Możliwość odwrócenia decyzji

Jedną z największych zalet tego systemu jest możliwość jego usunięcia w dowolnym momencie, co pozwala na szybkie powrót do płodności. Gdybym zdecydowała się na dziecko, wystarczyłoby jedynie usunąć wkładkę. Dla mnie, jako kobiety, która chce mieć kontrolę nad swoim ciałem i decyzjami dotyczącymi rodzicielstwa, to kluczowa zaleta.

Zdjęcie Nie mam okresu od 4 lat, ale w każdej chwili mogę starać się o dziecko! Decyzja, która zmieniła moje życie. #1

Moje doświadczenia

Przez ostatnie cztery lata nie miałam żadnych problemów zdrowotnych ani skutków ubocznych związanych z tym systemem. Oczywiście, każdy organizm jest inny i ważne jest, aby przed podjęciem decyzji skonsultować się z lekarzem.

Mam nadzieję, że moje doświadczenia pomogą innym kobietom w wyborze odpowiedniej metody antykoncepcji. Pamiętajcie, że każda z nas jest inna i co jest dobre dla mnie, niekoniecznie musi być odpowiednie dla Ciebie.

Od redakcji: 

Jako redakcja, postanowiliśmy dodać kilka słów na temat wewnątrzmacicznych systemów antykoncepcyjnych z progestagenem. W tym celu skonsultowaliśmy się z doświadczonym lekarzem ginekologiem. Jego doświadczenie i badania w tej dziedzinie pozwalają na obiektywną ocenę zarówno zalet, jak i wad tej metody.

Zalety:

 1. Długotrwała skuteczność: Jak już wspomniano, system może działać do 5 lat, co jest wygodne dla wielu kobiet.
 2. Brak codziennej interwencji: Raz założona wkładka nie wymaga codziennej uwagi, w przeciwieństwie do pigułek antykoncepcyjnych.
 3. Szybki powrót do płodności: Po usunięciu systemu, większość kobiet szybko odzyskuje płodność.
 4. Redukcja objawów miesiączkowych: Wiele kobiet doświadcza lżejszych miesiączek lub ich całkowitego zaniku, co jest korzystne dla osób z ciężkimi krwawieniami.

Wady:

 1. Nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową: Jak każda forma antykoncepcji inne niż prezerwatywa, nie zapewnia ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
 2. Ryzyko skutków ubocznych: Mimo że są one rzadkie, mogą obejmować krwawienia międzymiesiączkowe, bóle w podbrzuszu czy ryzyko infekcji.
 3. Nie dla każdego: Nie jest zalecana dla kobiet z niektórymi schorzeniami, takimi jak choroby wątroby, niektóre rodzaje nowotworów lub niektóre zaburzenia krzepnięcia krwi.
 4. Potrzeba wizyty u lekarza: Wkładka musi być założona i usunięta przez specjalistę, co wymaga regularnych wizyt.

Podsumowując, wewnątrzmaciczny system antykoncepcyjny z progestagenem może być doskonałą opcją dla wielu kobiet, ale decyzja o jego zastosowaniu powinna być zawsze poprzedzona konsultacją z lekarzem, który oceni indywidualne potrzeby i stan zdrowia pacjentki.

Kluczowe Punkty
 • Wybór antykoncepcji może mieć znaczący wpływ na jakość życia kobiety.
 • Wewnątrzmaciczny system antykoncepcyjny z progestagenem to małe urządzenie wkładane do macicy, które może działać do 5 lat.
 • System ten może być usunięty w dowolnym momencie, co pozwala na szybkie powrót do płodności.
 • Zmiany w cyklu miesiączkowym, w tym całkowity zanik miesiączki, są częstym zjawiskiem po zastosowaniu tego systemu i nie powinny budzić niepokoju.
 • Przed podjęciem decyzji o wyborze metody antykoncepcji, należy skonsultować się z lekarzem.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną