Mięśniaki macicy- jakie dają objawy? Występują nawet u 25–40% kobiet w wieku rozrodczym.

Patrycja

Zdrowie

08.07.2021 9:07

Mięśniaki macicy- jakie dają objawy? Występują nawet u 25–40% kobiet w wieku rozrodczym.

Występują nawet u 25–40% kobiet w wieku rozrodczym i są jedną z częstszych przypadłości spotykanych u ginekologa. Dowiedz się, czym są mięśniaki macicy i czy są niebezpieczne dla zdrowia kobiety. Sprawdź, jak wygląda ich diagnostyka oraz leczenie.

Mięśniaki macicy- charakterystyka

Mięśniaki (myoma) to nowotwory niezłośliwe, wywodzące się z tkanki mięśniowej, która buduje mięsień macicy i ścianę naczyń.

Mięśniaki rzadko występują pojedynczo, najczęściej jest ich kilka, ulokowanych w różnych częściach macicy. Najczęściej występują w trzonie macicy. Przyjmują rozmiary od kilku milimetrów, nawet do kilkudziesięciu centymetrów. Gdy powiększą się do dużych rozmiarów, mogą wypełniać całą miednicę albo nawet ją przerastać.

Mięśniaki powiększają się w różnym tempie, niekiedy rosną wolno przez całe życie kobiety, a czasem powiększają się bardzo szybko. Przestają rosnąć po menopauzie.

Zdjęcie Mięśniaki macicy- jakie dają objawy? Występują nawet u 25–40% kobiet w wieku rozrodczym. #1

Występowanie mięśniaków

To najbardziej rozpowszechniona forma nienabłonkowych, niezłośliwych nowotworów macicy. Mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Ze statystyk wynika, że występują nawet u 25–60% kobiet w wieku rozrodczym i są jedną z częstszych przypadłości spotykanych u ginekologa. Dowiedz się, jakie są przyczyny powstawania mięśniaków oraz jak wygląda ich leczenie.

Przyczyny powstawania mięśniaków

Wciąż trudno określić, u których kobiet rozwiną się mięśniaki macicy. Przyczyny ich powstawania nie zostały do końca poznane. Możliwe, że mięśniaki powstają z komórki macierzystej w mięśniach gładkich macicy. Pewne czynniki zwiększają ryzyko powstania mięśniaków. Należą do nich: czynniki genetyczne, hormony, wiek wystąpienia pierwszej miesiączki, rodność, otyłość, nadciśnienie tętnicze, nieodpowiednia dieta, nadużywanie alkoholu i kofeiny.

Zdjęcie Mięśniaki macicy- jakie dają objawy? Występują nawet u 25–40% kobiet w wieku rozrodczym. #2

Jakie są ich objawy?

Objawy są różnorodne i zależą od lokalizacji, ilości i wielkości mięśniaków. Niektóre kobiety nie odczuwają żadnych dolegliwości, z kolei inne mogą uskarżać się na mocne i długie krwawienia miesiączkowe, ból brzucha, pleców lub nóg, zaparcia i częste oddawanie moczu, a także niepłodność i niemożność donoszenia ciąży

Mięśniaki macicy- jak wygląda leczenie?

Ginekolog może zdiagnozować mięśniaki macicy wykonując badanie USG lub histeroskopię. Mięśniaki widoczne są także na rezonansie magnetycznym (MRI). Leczenie mięśniaków macicy polega na stosowaniu środków farmakologicznych, metod nieoperacyjnych (embolizacji lub okluzji tętnic macicznych), operacyjnych (histeroskopii, laparoskopii, ultraminilaparotomii) lub chirurgicznym usunięciu macicy.