Antybiotyk z własnego ogrodu? Zobacz jak działa berberys!

Patrycja

Zdrowie

10.06.2021 20:32

Antybiotyk z własnego ogrodu? Zobacz jak działa berberys!

Berberys to wyjątkowo piękny i ławy w uprawie ozdobny krzew. Czy wiesz, że ma też cenne lecznicze właściwości? Dowiedz się, jak działa berberys.

Zdjęcie Antybiotyk z własnego ogrodu? Zobacz jak działa berberys! #1

Berberys- charakterystyka

Berberys, czyli kwaśnica zwyczajna, to krzew ozdobny często uprawiany w polskich ogrodach. Poza pięknym wyglądem, należy do jednej z najłatwiejszych w uprawie roślin. Może rosnąć niemal na każdej glebie i nadaje się nawet dla początkujących ogrodników.

Całoroczna ozdoba ogrodu

Ten dekoracyjny krzew zdobi ogrody niemal przez cały rok. Gałęzie pokryte są drobnymi, zebranymi w szypułki listkami w kolorze pomarańczowym, czerwonym i zielonym. Ma żółte, kielichowate kwiatki, z których rodzą się z  podłużne, błyszczące, czerwone jagody.

Antybiotyk z własnego ogrodu

Choć berberys uprawiany jest głównie dla dekoracji, to ma wiele zdrowotnych właściwości. Jego owoce i liście działają jak antybiotyk! Od tysiącleci były wykorzystywane w lecznictwie.

Właściwości zdrowotne berberysu

W berberysie zawarta jest substancja berberyna, która ma działanie przeciwzapalne i antybiotyczne. To nie wszystko, owoce i liście berberysu mają też inne cenne właściwości.

Wielka moc małych owoców

Owoce berberysu są jadalne i zawierają potężną dawkę witaminy C. W 100 gramach jagód znajduje się aż 80 mg witaminy C- znacznie więcej niż w cytrynie. Z tego powodu berberys nazywany jest „polską cytryną”.

Owoce berberysu stosowane są do wzmocnienia układu odpornościowego, działają przeciwgorączkowo. Regulują przemianę materii i mają działanie moczopędne.

Zdjęcie Antybiotyk z własnego ogrodu? Zobacz jak działa berberys! #2

Lecznicze działanie liści

Z kolei liście regulują pracę układu trawiennego, działają przeciwskurczowo i żółciopędnie, wspomagając pracę wątroby.

Jak wykorzystać berberys?

Berberys można wykorzystać na wiele sposobów. Jego liście można wysuszyć, a następnie sporządzać z nich napary. Z owoców można przygotować nalewkę wino, sok lub konfiturę.

Uważaj!

Zawarta w krzewie substancja berberyna odkłada się  sercu, wątrobie i trzustce. Dlatego preparatów zawierających berberys nie powinno się jeść ich w dużych ilościach, ani przez dłuższy czas. Przedawkowanie może być groźne dla zdrowia. Oprócz tego berberys nie nadaje się dla kobiet w ciąży, ponieważ podnosi ciśnienie krwi. Nie powinny spożywać go małe dzieci, gdyż wywołuje nudności.