Jajko na twardo czy na miękko? Które jest zdrowsze? Oto co mówi nauka

Patrycja
Zdrowie
02.01.2021 14:48
Jajko na twardo czy na miękko? Które jest zdrowsze? Oto co mówi nauka

W kuchniach na całym świecie jajka zajmują miejsce centralne, będąc źródłem białka, witamin i składników mineralnych. Jednak często pojawia się pytanie: które jest zdrowsze, jajko ugotowane na twardo czy na miękko? Jako dietetyk z wieloletnim doświadczeniem, pragnę rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tej kwestii, analizując zalety i potencjalne wady obu metod przygotowania jajek.

Wartości odżywcze jajek

Zanim przejdziemy do porównania, warto przypomnieć, że jajka są bogatym źródłem wysokiej jakości białka, zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy, które muszą być dostarczane z dietą. Ponadto, są one źródłem witamin A, D, E, K, B2, B12, a także fosforu, selenu i żelaza. Niewielka ilość zawartych tłuszczów to przede wszystkim zdrowe tłuszcze nienasycone.

Jajko na twardo

Gotowanie jajek na twardo jest metodą, w której jajko jest gotowane w wodzie przez około 9-12 minut. W tym czasie zarówno żółtko, jak i białko całkowicie się zastygają.

Zalety:

 • Bezpieczeństwo mikrobiologiczne: Dłuższy czas gotowania zapewnia eliminację większości patogenów, co czyni je bezpieczniejszym wyborem dla osób z osłabionym układem odpornościowym.
 • Łatwość w przechowywaniu: Jajka na twardo można przechowywać w lodówce do tygodnia, co sprawia, że są praktyczną opcją na szybką przekąskę.
 • Wszechstronność w kuchni: Mogą być używane jako dodatek do sałatek, kanapek czy jako samodzielna przekąska.

Wady:

 • Strata niektórych witamin: Długie gotowanie może powodować utratę części witamin, zwłaszcza tych rozpuszczalnych w wodzie, jak witamina B12.

Jajko na miękko

Jajka gotowane na miękko, z gotowanym na półpłynne żółtkiem i ściętym białkiem, gotuje się zwykle przez około 4-6 minut.

Zalety:

 • Zachowanie witamin: Krótszy czas gotowania pomaga zachować więcej witamin i składników odżywczych.
 • Kremowa konsystencja: Półpłynne żółtko jest często pożądane ze względu na swoją konsystencję i bogatszy smak.

Wady:

 • Ryzyko mikrobiologiczne: Krótszy czas gotowania może nie zabić wszystkich patogenów, takich jak Salmonella, co może być problemem szczególnie dla osób w grupie ryzyka.
 • Krótszy czas przechowywania: Jajka na miękko należy spożyć bezpośrednio po ugotowaniu.

Podsumowanie

Wybór między jajkiem na twardo a na miękko zależy od indywidualnych preferencji smakowych oraz od ważenia potencjalnych zalet i wad obu metod. Z punktu widzenia zdrowotnego, obie opcje są wartościowym dodatkiem do diety, pod warunkiem umiarkowanego spożycia i uwzględnienia indywidualnych potrzeb dietetycznych oraz stanu zdrowia.

Dla osób poszukujących maksymalizacji korzyści zdrowotnych, zalecam wybieranie jajek od kur hodowanych na wolnym wybiegu lub organicznych, które mogą zawierać więcej omega-3 i witamin.

Bez względu na wybraną metodę, pamiętajmy, że jajka są cennym elementem zrównoważonej diety, dostarczającym wielu niezbędnych składników odżywczych.

Kluczowe Punkty
 • Jajka są bogatym źródłem białka, witamin i składników mineralnych.
 • Jajko ugotowane na twardo zapewnia bezpieczeństwo mikrobiologiczne, łatwość przechowywania i wszechstronność w kuchni, ale może prowadzić do straty niektórych witamin.
 • Jajko ugotowane na miękko pomaga zachować więcej witamin i składników odżywczych, ma pożądaną kremową konsystencję, ale może prowadzić do ryzyka mikrobiologicznego i wymaga spożycia bezpośrednio po ugotowaniu.
 • Wybór między jajkiem na twardo a na miękko zależy od indywidualnych preferencji smakowych oraz od ważenia potencjalnych zalet i wad obu metod.
 • Jajka są cennym elementem zrównoważonej diety.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną