Jeśli nie masz możliwości, by kupić naturalny miód prosto z pobliskiej pasieki, powinnaś poznać sposoby, które pomogą Ci sprawdzić czy jest prawdziwy. Te proste sztuczki pozwolą w łatwy sposób odróżnić rodzaj miodu.
Te sztuczki pozwolą sprawdzić, czy miód jest prawdziwy
Jeśli nie masz pewności z jakiego źródła pochodzi kupowany miód, poznaj sztuczki, które pomogą Ci to sprawdzić.
Łyżka
Nabierz miód na łyżeczkę i zacznij go wolno przelewać. Jeśli będzie ściekał równomiernie, strumień nie będzie się rwał, a miód uformuje się w kształcie stożka, to oznacza, że jest naturalny.
Płonąca zapałka
Zanurz zapałkę w miodzie, a następnie spróbuj ją odpalić. Jeśli miód jest naturalny, nie będzie z tym problemu.
Szklanka zimnej wody
Dodaj łyżeczkę miodu do szklanki z zimną wodą. Jeśli opadnie na dno szklanki i rozpuści się dopiero po intensywnym mieszaniu, to oznacza, że miód jest naturalny. Sztuczny miód rozpuści się do razu i bez problemu.
Jodyna
Dodaj łyżeczkę miodu do szklanki z zimną wodą i kilkoma kroplami jodyny. Jeśli miód zmieni barwę na niebieski kolor, oznacza to, że jest sztuczny. Został wyprodukowany z dodatkiem skrobi kukurydzianej.
Krystalizacja
Rozpoznasz, że miód jest prawdziwy, jeśli po kilku tygodniach od zakupu zacznie się krystalizować. Proces gęstnienia jest naturalny i prędzej, czy później każdy naturalny miód go przejdzie. Zmieni formę płynną na skrystalizowaną, zwaną krupcem. Nie martw się, w tej formie wciąż ma wszystkie swoje wartości odżywcze i zdrowotne!
Zważ go
Naturalny miód jest cięższy, niż sztuczny. Jeśli kupiłaś litrowy słoik miodu, koniecznie go zważ. Powinno w nim być nie mniej niż 1,4 kg miodu.
Dlaczego warto jeść miód?
Miód nazywany jest płynnym złotem i zawiera ponad 300 substancji korzystnie wpływających na zdrowie i organizm człowieka. To naturalny antybiotyk o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym.
Wspomaga organizm w walce z przeziębieniem i chorym gardłem, przyspiesza gojenie się ran. Oprócz tego poprawia pracę układu pokarmowego, łagodzi biegunki i leczy wrzody żołądka. Leczy choroby wątroby, dróg żółciowych, obniża ciśnienie krwi. Ułatwia zasypianie, koi nerwy i uspokaja.
Jako dodatek do kosmetyków, świetnie wpływa na stan skóry, włosów i paznokci.