Te sztuczki pozwolą sprawdzić, czy miód jest prawdziwy

Patrycja

Kulinaria

March 22, 2021, 11:47 a.m.

Te sztuczki pozwolą sprawdzić, czy miód jest prawdziwy

Jeśli nie masz możliwości, by kupić naturalny miód prosto z pobliskiej pasieki, powinnaś poznać sposoby, które pomogą Ci sprawdzić czy jest prawdziwy. Te proste sztuczki pozwolą w łatwy sposób odróżnić rodzaj miodu.

Zdjęcie Te sztuczki pozwolą sprawdzić, czy miód jest prawdziwy #1

Te sztuczki pozwolą sprawdzić, czy miód jest prawdziwy

Jeśli nie masz pewności z jakiego źródła pochodzi kupowany miód, poznaj sztuczki, które pomogą Ci to sprawdzić.

Łyżka

Nabierz miód na łyżeczkę i zacznij go wolno przelewać. Jeśli będzie ściekał równomiernie, strumień nie będzie się rwał, a miód uformuje się w kształcie stożka, to oznacza, że jest naturalny.

Zdjęcie Te sztuczki pozwolą sprawdzić, czy miód jest prawdziwy #2

Płonąca zapałka

Zanurz zapałkę w miodzie, a następnie spróbuj ją odpalić. Jeśli miód jest naturalny, nie będzie z tym problemu.

Szklanka zimnej wody

Dodaj łyżeczkę miodu do szklanki z zimną wodą. Jeśli opadnie na dno szklanki i rozpuści się dopiero po intensywnym mieszaniu, to oznacza, że miód jest naturalny. Sztuczny miód rozpuści się do razu i bez problemu.

Jodyna

Dodaj łyżeczkę miodu do szklanki z zimną wodą i kilkoma kroplami jodyny. Jeśli miód zmieni barwę na niebieski kolor, oznacza to, że jest sztuczny. Został wyprodukowany z dodatkiem skrobi kukurydzianej.

Zdjęcie Te sztuczki pozwolą sprawdzić, czy miód jest prawdziwy #3

Krystalizacja

Rozpoznasz, że miód jest prawdziwy, jeśli po kilku tygodniach od zakupu zacznie się krystalizować. Proces gęstnienia jest naturalny i prędzej, czy później każdy naturalny miód go przejdzie. Zmieni formę płynną na skrystalizowaną, zwaną krupcem. Nie martw się, w tej formie wciąż ma wszystkie swoje wartości odżywcze i zdrowotne!

Zważ go

Naturalny miód jest cięższy, niż sztuczny. Jeśli kupiłaś litrowy słoik miodu, koniecznie go zważ. Powinno w nim być nie mniej niż 1,4 kg miodu.

Dlaczego warto jeść miód?

Miód nazywany jest płynnym złotem i zawiera ponad 300 substancji korzystnie wpływających na zdrowie i organizm człowieka. To naturalny antybiotyk o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym.

Wspomaga organizm w walce z przeziębieniem i chorym gardłem, przyspiesza gojenie się ran. Oprócz tego poprawia pracę układu pokarmowego, łagodzi biegunki i leczy wrzody żołądka. Leczy choroby wątroby, dróg żółciowych, obniża ciśnienie krwi. Ułatwia zasypianie, koi nerwy i uspokaja.

Jako dodatek do kosmetyków, świetnie wpływa na stan skóry, włosów i paznokci.