Wiosenne porządki w domu. Od czego zacząć?

Patrycja

Dom

09.03.2021 19:03

Wiosenne porządki w domu. Od czego zacząć?

Wraz z nadejściem pierwszych ciepłych dni wiele osób rozpoczyna wiosenne porządki w swoich domach i ogrodach. Dowiedz się, od czego powinnaś zacząć i jak przygotować dom na wiosnę.

Zdjęcie Wiosenne porządki w domu. Od czego zacząć? #1

Od czego zacząć wiosenne porządki w domu?

Zaplanuj swoją pracę

Zanim rozpoczniesz wywracanie domu do góry nogami, usiądź i zastanów się, od czego zacząć. Jeśli chcesz generalnie posprzątać dom, balkon i taras po zimie, nie planuj wszystkiego na jeden dzień. Na pewno nie wystarczy czasu na generalne porządki, a Ty pod koniec dnia padniesz ze zmęczenia.

Przygotuj się

Sprzątanie trzeba zacząć od najbardziej zabrudzonych pomieszczeń, by nie przenosić bałaganu w inne części domu. Przygotuj odpowiednie środki do sprzątania: odkurzacz, mop, wiadro wody, gąbki i ścierki, papierowe ręczniki, środki chemiczne do czyszczenia łazienki, kuchni i mebli. Teraz możesz wziąć się do pracy!

Mycie okien

Wiosenne porządki warto zacząć od mycia okien, które na pewno są mocno zabrudzone po zimie. Pamiętaj o umyciu ram oraz odkurzeniu karniszy. Wypierz firanki i zasłony.

Zdjęcie Wiosenne porządki w domu. Od czego zacząć? #2

Ścieranie kurzy

Sprzątanie zacznij od najwyżej położnych szafek i półek. Wytrzyj je z kurzu i stopniowo schodź coraz niżej, by kurz opadał na ziemię. Możesz pokusić się o odsunięcie mebli i posprzątanie przestrzeni za nimi. Następnie wodą z płynem do naczyń, umyj wszystkie szafki na zewnątrz i od środka.

Posegreguj swoje rzeczy

To dobra okazja na to, by posegregować znajdujące się w szafkach rzeczy. Z kuchennych szafek wyjmij wszystkie produkty spożywcze, sprawdź ich daty ważności i świeżość. Zobacz, czy nie pojawiły się w nich insekty, np. mole spożywcze.

Porządki w garderobie

Przejrzyj swoją garderobę i pozbądź się ubrań lub dodatków, których już nie nosisz Możesz je sprzedać w Internecie lub oddać potrzebującym. Dzięki temu zyskasz przestrzeń na nowe rzeczy.

Nie zapominaj o drobiazgach

Nie zapomnij, aby zetrzeć kurz ze wszystkich bibelotów w Twoim domu. Przetrzyj dokładnie wszystkie ramki, obrazy, zdjęcia i książki. Pamiętaj o sprzęcie elektronicznym, na którym zawsze osadza się sporo zanieczyszczeń.

Zadbaj o podłogi

Dokładnie odkurz całe mieszkanie, a następnie umyj wszystkie podłogi. Jeśli Twoje dywany są zabrudzone wytrzep je lub wypierz.

Zdjęcie Wiosenne porządki w domu. Od czego zacząć? #3

Kuchnia

Sprzątając kuchnię, nie zapomnij o umyciu wszystkich sprzętów AGD: okapu, lodówki, piekarnika, zmywarki. Warto rozmrozić lodówkę i odkamienić czajnik.

Sypialnia

Zadbaj o swoje miejsce do spania. Wypierz pościel, prześcieradła, narzuty oraz koce. Przewietrz kołdrę oraz wszystkie poduszki. Odkurz materac, możesz także odwrócić go na drugą stronę.

Łazienka

Gruntownie posprzątaj łazienkę. Umyj kafelki, umywalkę, wannę lub kabiną prysznicową oraz toaletę, odpowiednimi środkami czyszczącymi. Upierz ręczniki i dywaniki łazienkowe. Wypoleruj lustro, poukładaj kosmetyki na półkach.

Zdjęcie Wiosenne porządki w domu. Od czego zacząć? #4

Przewietrz mieszkanie

Na koniec przewietrz mieszkanie. Otwórz okna i pozwól, by wiosenne powietrze dostało się do Twojego domu. Dzięki temu będzie pachniał świeżością, a Ty będziesz mogła odpocząć i się zrelaksować po generalnych porządkach.