Wełniany płaszcz, jak należy od odświeżyć po wyciągnięciu z szafy? Poznaj 6 najważniejszych zasad!

Katarzyna
Dom
03.12.2020 17:30
Wełniany płaszcz, jak należy od odświeżyć po wyciągnięciu z szafy? Poznaj 6 najważniejszych zasad!

Zima za pasem, a temperatury w ciągu dnia coraz bardziej znajdują się w granicy 0 stopni Celsjusza. To powoduje, że sięgamy do szafy po cieplejsze ubrania i nakrycia wierzchnie. W odstawkę idą lekkie i zwiewne płaszcze, a zastępują je puchowe kurtki i wełniane płaszcze. Jak więc przygotować płaszcz zimowy do noszenia przez całą zimę. Dowiecie się tego z poniższego artykułu.

Zdjęcie Wełniany płaszcz, jak należy od odświeżyć po wyciągnięciu z szafy? Poznaj 6 najważniejszych zasad! #1

Wymiana garderoby

Zazwyczaj wiosną, gdy wymieniamy swoją garderobę, to chowając grube płaszcze do szafy, czyścimy je i pierzemy. Chowając brudne ciuchy, możemy je bezpowrotnie zniszczyć, ponieważ jeśli będą na nich plamy to po prawie roku możemy ich już nie odeprać. Warto jednak ciuchy sezonowe odświeżać i prac zarówno przed schowaniem do szafy, jak i po ich wyciągnięciu. O czym należy pamiętać podczas odświeżania płaszczy? Sprawdźcie!


1) Lektura metki

Najlepszym źródłem informacji, jak należy prać dane ubranie, jest metka, która zawsze jest do nich doczepiona. To na niej są informacje czy dane ubranie wymaga prania, w jaki sposób należy to robić oraz w jakiej temperaturze. Płaszcze są wykonane z różnych materiałów, dlatego wymagają odmiennego traktowania.

Zdjęcie Wełniany płaszcz, jak należy od odświeżyć po wyciągnięciu z szafy? Poznaj 6 najważniejszych zasad! #2

2) Obowiązkowe pranie

Niektórych ciuchów nie potrzeba prać, aby je odświeżyć. Płaszcz, który jest wykonany, np. z wełny nie lubi częstego prania. Jeśli płaszcz nie jest brudny, to nie musimy go wkładać do pralki. W celu odświeżenia wystarczy dobrze przewietrzyć ubranie, poprzez wywieszenie go na podwórku na wieszaku. Świeże powietrze wystarczy, aby płaszcz był gotowy do ubrania w chłodne dni.



3) Nie tylko pranie

Płaszcz nie tylko wymaga odświeżenia, ale powinien być również „zdatny” do ubrania na jesień. Płaszcze lubią się mechacić i kulkować, więc od czasu do czasu warto się pozbyć niechcianych kulek. Do tego celu można użyć golarki do ubrań, która ucina te kłaczki zaraz przy płaszczu lub zwykłej maszynki do golenia. W tym drugim przypadku należy być bardziej ostrożnym, ponieważ łatwiej wtedy zrobić dziurę w materiale. Czyszczenie płaszcza ze zmechaconych kulek warto robić systematycznie, dzięki temu ubranie nie będzie się tak szybko niszczyło. Można zaopatrzyć się też w rolkę do ubrań, która szybko zbierze sierść, włosy czy inne zanieczyszczenia, które znajdą się na płaszczu.

Zdjęcie Wełniany płaszcz, jak należy od odświeżyć po wyciągnięciu z szafy? Poznaj 6 najważniejszych zasad! #3


4) Pralnia chemiczna

Jeśli nie mamy odpowiednich warunków lub nie wiemy jak wyczyścić dany płaszcz, wtedy możemy oddać go do pralni. Dzięki temu zajmą się nim profesjonaliści, którzy odpowiednio o niego zadbają. Jeśli wolimy jednak sami zająć się swoim płaszczem, to w ramach odświeżenia możemy np. przykładać do niego mokrą szmatkę lub użyć do tego specjalnej szczotki.


5) Odpowiedni program

Jeśli bez prania się jednak nie objedzie, to lepiej jest wybrać cykl prania, który jest przeznaczony np. do prania wełny. Temperaturę wody należy odpowiednio dobrać oraz ewentualnie zrezygnować z wirowania. Dzięki temu tkanina się nie zniszczysz ani nie rozciągnie. Płaszcz bez wirowania będzie mokry i ciężki, dlatego dobrze jest go wysuszyć naturalnie. Najlepiej jest go powiesić na drewniany wieszaku i wystawić na zewnątrz. Należy go dobrze ułożyć, aby nie miał zagnieceń i odkształceń, ponieważ później bardzo trudno będzie je rozprasować.


6) Dbanie o ubrania

Płaszcz należy przygotować nie tylko do pory zimowej, ale również i po mniej. Ważne jest, by nie umieszczać go z powrotem w szafie, gdzie będzie leżał przez resztę roku. Przed schowaniem płaszcza należy go odświeżyć, a szafę, w której będzie przechowywany dokładnie wyczyścić. Można w niej powiesić woreczki zapachowe lub specyfiki przeciw molom. Do rękawów płaszcza nie powinno się wkładać czapek czy szalików, ponieważ mogą wtedy je rozciągnąć. Najlepiej jest wieszać je na drewnianych wieszakach, które są stabilne i nie powodują odgnieceń.

Zdjęcie Wełniany płaszcz, jak należy od odświeżyć po wyciągnięciu z szafy? Poznaj 6 najważniejszych zasad! #4