Chleb to produkt, który po kilku dniach traci swoją świeżość. Zamiast go jednak wyrzucać, można go wykorzystać do zrobienia innych dań.
Wyroby z mąki
Pieczywo zjadamy praktycznie codziennie, czy to w formie kanapek, czy jako dodatek do innych dań. Niestety, jeśli postoi ono kilka dni to staje się już twarde i ciężko jest je zjeść.
Można je wysuszyć i zetrzeć na bułkę tartą lub dokarmić gołębie, lub kaczki na stawie. Zamiast myśleć, co można zrobić z czerstwym chlebem, to można sprawić, żeby dłużej był on świeży i miękki.
Kupowanie chleba
Zazwyczaj kupując chleb mamy go opakowanego w foliową lub papierową torbę, dzięki czemu pokrojony trzyma się razem. Niestety przechowywanie go w takim opakowaniu sprawia, że szybciej traci on swój smak i miękkość.
Po powrocie z zakupów najlepiej jest wyciągnąć go z folii i owinąć bawełnianą ściereczką. Jeśli wiecie, że kupiliście go za dużo, to część pieczywa można zamrozić. Rozmrożone bułki czy chleb smakują tak samo, jak ten świeży.
Odpowiedni pojemnik
Na smak i miękkość pieczywa wpływa również rodzaj pojemnika, w jakim go trzymamy. Najlepiej jest postawić na bambusowy lub drewniany chlebak, który przepuszcza powietrze, więc chleb tak szybko się nie zeschnie. Do takiego chlebaka można również włożyć kawałek jabłka, które będzie "oddawało" swoją wilgoć, a chleb będzie ją wchłaniał.
Pomysły na czerstwy chleb
Jeśli chleb jest czerstwy, to nie oznacza to, że musimy go od razy wyrzucić czy "przerobić" na bułkę tartą. Istnieje wiele przepisów, których głównym składnikiem jest czerstwy chleb. Po przygotowaniu tych dań nie będziecie nawet czuć, że są one zrobione ze starszego chleba.
Grzanki lub tosty
Czerstwy chleb świetnie nadaje się do zrobienia grzanek. Wystarczy posypać go ziołami, polać oliwą i włożyć na chwilę do piekarnika. Można też najpierw pokroić go na mniejsze części i podsmażyć na patelni, a dopiero później przyprawić.
Takie grzanki to świetny dodatek do zupy krem czy sałatek fit. Z starszego chleba można zrobić również tosty, ponieważ wysoka temperatura trochę go "odświeży", przez co będą pyszne i chrupiące.
Zupa chlebowa
Z czerstwego chleba można również przygotować zupę chlebową. Zamiast standardowych zup można przygotować trochę inną, jeśli w chlebaku mamy trochę starszego chleba. Wystarczy, że czerstwy chleb zalejemy bulionem drobiowym, dodamy przyprawy, natkę pietruszki, oliwę i czosnek. Wszystko blendujemy, dzięki czemu wychodzi pyszna i syta zupa krem.
Baza pod sernik
Robiąc sernik, trzeba wykonać pod niego bazę. Zazwyczaj jest to kruche ciasto, które wyrabiamy i rozkładamy na blaszce lub herbatniki, które również dobrze sprawdzają się w roli spodu. Jeśli jednak nie mamy ani herbatników, ani czasu, aby zrobić kruche ciasto, to możemy wykorzystać czerstwy chleb. Wystarczy go rozkruszyć, pozbyć się skórek i wsypać do blaszki, a następnie dobrze ugnieść. Na taki sposób spokojnie możemy wylać później masę na sernik i go upiec.
Słodka/słona przekąska
Czerstwy chleb możemy również wykorzystać do stworzenia małej przekąski. W słonej wersji czerstwy chleb maczamy z obu stron w roztrzepanym jajku z dodatkiem soli pieprzu i ziół, a następnie smażymy na patelni z obu stron. W wersji na słodko do jajka dodajemy cukier, cynamon oraz mleko. Takie słodkie grzanki możemy posmarować dodatkowo dżemem lub cukrem pudrem.
Pyszna zapiekanka
Z czerstwego chleba możemy wyczarować również pyszną zapiekankę. Do jej zrobienia potrzebujemy dodatkowo wędzony boczek, mozzarellę, por, jajka, mleko, śmietanę 18% i sól, pieprz do smaku. Por, ser oraz boczek kroimy na kawałki, a śmietanę blendujemy z jajkami i mlekiem, oraz z przyprawami.
W naczyniu żaroodpornym układamy kromkę chleba, na to posypujemy pokrojone produkty i znów układamy chleb i robimy tak, aż do skończenia się produktów. Wszystko polewamy później powstałą masą i wstawiamy to do piekarnika na pół godziny na 180 stopni.