10 przyczyn przewlekłego zmęczenia! Sprawdź co może ci dolegać!

Patrycja

Zdrowie

22.01.2021 21:04

10 przyczyn przewlekłego zmęczenia! Sprawdź co może ci dolegać!

Niewyspanie, kiepski humor, rozdrażnienie, brak sił - mogą mieć poważniejsze podłoże, nie tylko  zbyt krótki sen czy brak porannej kawy. Przyczyny przewlekłego zmęczenia i apatii mogą mieć także podłoże chorobowe. Jeśli masz problem z porannym wstaniem z łóżka i często jesteś przygnębiona, koniecznie przeczytaj do końca.

 

Zdjęcie 10 przyczyn przewlekłego zmęczenia! Sprawdź co może ci może dolegać! #1

Jeśli mamy być wypoczęci i zmotywowani nasz organizm musi prawidłowo funkcjonować. Nie zawsze jest tak, że to brak snu to funkcjonowanie zaburza. Czasami mimo długiego wypoczynku i tak nie mamy energii. W takim wypadku możemy doszukiwać się nieprawidłowości i nierozpoznanych dotąd schorzeń, które powodują taki stan.

1. Cukrzyca typu II

Brak energii może być spowodowany niskim stężeniem glukozy we krwi, za co odpowiedzialna może być cukrzyca. Zmęczenie, senność, apatia i szybka męczliwość mogą być powodem cukrzycy typu II.

 2. Choroby serca

Szybka męczliwość odczuwana nawet przy najmniejszym wysiłku fizycznym może świadczyć o chorobach serca. Do poważnych chorób ze strony serca może dojść w wyniku nieleczonej lub przechodzonej grypy. Przewlekłego zmęczenia i zadyszek podczas krótkich spacerów nie możemy lekceważyć.

Zdjęcie 10 przyczyn przewlekłego zmęczenia! Sprawdź co może ci może dolegać! #2

3. Tarczyca

Zmęczenie, senność, wahania nastroju mogą być spowodowane niskim poziomem hormonów TSH, T3 i T4. Niedoczynność tarczycy zaburza nie tylko funkcjonowanie układu nerwowego, ale także krwionośnego, mięśniowego i kostnego, a nawet temperaturę ciała.

 4. Wirusowe zapalenie wątroby typu C

Przewlekłe zmęczenie i częste łapanie infekcji może świadczyć o zakażeniu wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Często nie daje ono żadnych szczególnych objawów, a ciągła apatia i senność, są jednymi z nielicznych.

Zdjęcie 10 przyczyn przewlekłego zmęczenia! Sprawdź co może ci może dolegać! #3

 5. Alergia pokarmowa

Złe samopoczucie, brak siły, zmęczenie i senność mogą być spowodowane nietolerancją pokarmową. Nie zawsze objawia się ona nudnościami, biegunką czy wysypką, czasami sygnały, jakie daje nam nasz organizm, są subtelniejsze, mówi się wtedy o ukrytej nietolerancji pokarmowej. Gdy odżywiamy się produktami, których nie tolerujemy, część krwi odżywiającej mózg odpływa do jelit, by wspomóc ich pracę, przez co ten jest niedotleniony, a my w efekcie zmęczeni.

 6. Zakażenia układu moczowego

Stałe zmęczenie może być jednym z objawów infekcji bakteryjnej układu moczowego. Zakażenie kojarzące się z ciągła potrzebą oddawania moczu, bólem pęcherza i pieczeniem miejsc intymnych, podobnie jak alergia pokarmowa może czasami dawać subtelniejsze znaki.

Zdjęcie 10 przyczyn przewlekłego zmęczenia! Sprawdź co może ci może dolegać! #4

 7. Anemia

Zmęczenie może być objawem anemii. Podczas anemii mamy niedobór hemoglobiny, które niezbędne jest w procesie rozprowadzania tlenu po organizmie. Anemia powodowana jest zbyt obfitymi miesiączkami, krwawieniami wewnętrznymi, niedoborami żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12, nieprawidłowym odżywianiem lub chorobami nerek.

8. Choroby płuc

Uczucie ciężkości i długotrwałego zmęczenia może towarzyszyć nam, jeśli mamy problem z przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, która prowadzi do zwężenia oskrzeli i trudności z oddychaniem, a w efekcie do niedotlenienia organizmu. Choroba ta często jest spowodowana czynnym i biernym paleniem papierosów.

Zdjęcie 10 przyczyn przewlekłego zmęczenia! Sprawdź co może ci może dolegać! #5

9. Bezdech senny

Stałe lub tylko poranne zmęczenie może być objawem bezdechu sennego, o którym nie mamy pojęcia. Osoby cierpiące na bezdech senny często wstają rano zmęczone, ponieważ w nocy kilkanaście nawet razy wybudzają się, by zaczerpnąć powietrza. Niekiedy nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że faza snu została przerwana.

 10. Stres

Ciągłe zmęczenie może być spowodowane stresem, z którego nie zdajemy sobie nawet sprawy. Sytuacje, które mogą wytrącać nas z równowagi mogą być tak błahe, że nawet nie bierzemy ich pod uwagę. Nasz organizm jednak reaguje i wydziela kortyzol, którego nadmiar odczuwamy jako wyczerpanie.

Zdjęcie 10 przyczyn przewlekłego zmęczenia! Sprawdź co może ci może dolegać! #6