Naukowcy z University of Technology Sydney (UTS) poinformowali, że rośliny doniczkowe, które trzymamy w swoich domach oczyszczają powietrze z substancji rakotwórczych! Co pokazały badania?
Rośliny doniczkowe usuwają z powietrza zanieczyszczenia
Naukowcy z University of Technology Sydney (UTS) przeprowadzili badanie, w którym dowiedli, że ściana roślin jest w stanie usunąć z powietrza w pomieszczeniu aż 97 procent toksycznych substancji. Rośliny potrzebują na taki wynik około 8 godzin.
Fakt, że rośliny oczyszczają powietrze, w którym się znajdują, jest powszechnie znany. Najnowsze badania pokazały jednak, że rośliny są w stanie usuwać z powietrza także substancje rakotwórcze, takie jak opary benzyny.
Badania przeprowadzone przez badaczy UTS wraz z komercyjną firmą instalującą na australijskim rynku zielone ściany udowodniły, że mieszanka popularnych roślin doniczkowych potrafi szybko usuwać szkodliwe substancje zawarte w oparach benzyny.
Co więcej, zdolność roślin do usuwania tych zanieczyszczeń wzrastała, jeśli toksyn w powietrzu było więcej.
Wyniki były nadzwyczajne. Nie tylko okazało się, że rośliny były w stanie w ciągu kilku godzin wyeliminować z powietrza większość toksycznych substancji, to jeszcze okazały się skuteczniejsze choćby w przypadku rakotwórczego benzenu niż w odniesieniu np. do mniej szkodliwych alkoholi - podkreśla w oficjalnym komunikacie szef zespołu badawczego, prof. Fraser Torpy z UTS.
Jakie rośliny warto mieć w domu?
Istnieje wiele roślin doniczkowych, które są znane ze swojej zdolności do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach. Niektóre z nich to:
Sansewieria (Sansevieria trifasciata)
Nazywana również "językiem teściowej". Jest to łatwa do pielęgnacji roślina, która jest znana ze swojej zdolności do usuwania toksyn takich jak formaldehyd, toluen i ksylenu z powietrza.
Dracaena marginata
Ta roślina jest znana z usuwania szeregów zanieczyszczeń, w tym formaldehydu, benzenów i trichloroetylenu.
Paprocie niderlandzkie (Nephrolepis exaltata)
Ta roślina jest zdolna do usuwania formaldehydu i ksylenu z powietrza.
Fikus benjamina (Ficus benjamina)
Fikusy są znane z usuwania formaldehydu, ksylenu i toluenu z powietrza.
Gerbera (Gerbera jamesonii)
Jest to jedna z nielicznych roślin, które pomagają w usunięciu trichloroetylenu. Dodatkowo usuwa również benzen i formaldehyd.
Paprotka bostońska (Nephrolepis exaltata)
Jest skuteczna w usuwaniu formaldehydu i ksylenu.
Aloes (Aloe vera)
Ta roślina nie tylko oczyszcza powietrze, ale ma również wiele innych korzystnych zastosowań, zwłaszcza w pielęgnacji skóry.
Aglaonema (Aglaonema modestum)
Pomaga w usuwaniu takich zanieczyszczeń jak benzen i formaldehyd.