Zimno, śnieg, ujemne temperatury to oznaka zimy. W tym chłodnym okresie warto zadbać nie tylko o swoją odporność, ale również i obuwie. Podpowiadamy więc, jak usunąć sól z butów!
Zima i śnieg
Aktualnie zima nie rozpieszcza a niskie temperatury i śnieg powodują, że ubierasz na siebie cieplejsze ciuchy oraz obuwie. Jako że na ulicach i chodnikach leży śnieg to służby porządkowe sypią na nie sól oraz piasek. Wszystko po to, aby wygodniej i bezpieczniej się chodziło i jeździło. Jednak wilgoć, śnieg, sól i piasek negatywnie działają na obuwie. Jak się pozbyć śladów po soli w zależności od materiału, dowiesz się z tego artykułu.
Ośnieżone chodniki
Podczas zimy nie da się uniknąć kontaktu butów z solą i piaskiem. Warto jednak unikać zaśnieżonych chodników czy zasp, aby nie niszczyć butów nie potrzebnie. Jeśli masz taką możliwość, to posyp chodnik piaskiem, a nie solą. Możesz też wykorzystać do tego fusy z kawy, co dodatkowo będzie ekologicznym pomysłem. Taki sposób zapoczątkowano we Lwowie, a później wykorzystano i w Krakowie.
Dbałość o buty
Aby buty posłużyły ci znacznie dłużej, czyli na kilka sezonów zimowych, to należy o nie odpowiednio dbać. Najważniejsze jest, aby odpowiednio zimowe obuwie zabezpieczyć oraz dokładnie i szybko je czyścić z brudu. Możemy do tego wykorzystać zarówno domowe, jak i profesjonalne sposoby. Przed ich zabezpieczeniem powinny być one jednak suche, a sposoby dbania powinny być dobrane odpowiednio do materiału, z jakiego zrobione jest obuwie.
Czyszczenie butów z soli
Na chodnikach często sypie się teraz sól, aby śnieg szybciej się roztopił i nie był tak śliski. Taki sposób walki z oblodzonym chodnikiem czy śliskim śniegiem powoduje jednak, że po przejściu po takim chodniku masz zaraz białe ślady na butach. Sól ma negatywny wpływ na buty, dlatego po powrocie do domu powinno się zaraz wyczyścić z niej buty. Należy to jednak zrobić z głową, aby ich nie zniszczyć. Poznaj sposób jak usunąć sól z butów w zależności, z jakiego materiału są one wykonane.
Buty skórzane
Aby pozbyć się soli z butów skórzanych, przygotuj sobie roztwór z wody i octu w skali 1:1. Możesz też zrobić mieszankę z 0,5 szklanki wody z 2 łyżkami wody utlenionej. Za pomocą szmatki zamoczonej w takim roztworze przecieraj buty, do czasu aż sól zniknie. Pamiętaj jednak, że szmatka powinna być wilgotna, a nie mokra.
Buty zamszowe
Buty zamszowe nie lubią wilgoci i wody, dlatego z nich sól usuniesz za pomocą roztworu z wody i płynu do naczyń. Taka mieszanka pozwoli usunąć sól bez mocnego moczenia butów, a płyn do naczyń spowoduje, że woda lub wilgoć będzie po nich spływać, a nie wsiąkać w buty. Zetrzyj delikatnie za pomocą szmatki zamoczonej w roztworze sól, która znajduje się na butach.
Buty ze skóry ekologicznej
Buty z takiego materiału wymagają innych środków do pielęgnacji. Aby usunąć z nich białe ślady po soli, wykorzystaj do tego ciepłe mleko lub roztwór z wody i soku z cytryny w skali 1:1. Plamy przemywaj mlekiem lub wodą z cytryną, aż do całkowitego zniknięcia białych śladów.
Pastowanie butów
Wypastowane i czyste buty to oznaka schludności i elegancji. Należy jednak odpowiednio pastę na buty nakładać, aby trzymała się na nich jak najdłużej. Na buty powinnaś nanosić pastę za pomocą miękkiej gąbki, a później szmatką wcierać ją w obuwie. Przed przystąpieniem do tej czynności, warto przeczytać na opakowaniu pasty, czy producent nie zaleca innego sposoby jej nakładania.
Suszenie butów
Mokre buty to nic przyjemnego zarówno dla twoich stóp, jak i samych butów. W tym wypadku nie powinnaś mocno śpieszyć się z ich wysuszeniem. Grzejnik, suszarka czy piekarnik nie są pod tym względem dobrym doradcą. Zbyt wysoka temperatura może odkształcić buty lub jeśli są sklejone to może dojść do ich rozklejenia. Zamiast tego do suszenia butów wykorzystaj gazetę, ręczniki lub ryż, który należy umieścić w bucie. Produkty te sprawią, że buty wyschną bez niebezpieczeństwa ich zepsucia.