Tych leków NIE WOLNO podawać dzieciom! Lista, którą musisz znać!

Katarzyna
Zdrowie
06.01.2021 12:44
Tych leków NIE WOLNO podawać dzieciom! Lista, którą musisz znać!

Każdy rodzic dba o swoje dziecko i chce dla niego jak najlepiej. Stara się mu pomóc, gdy tylko ma jakiś problem. Gdy dziecko choruje, to staramy się różnym sposobami złagodzić infekcję. Organizm dziecka jest jednak inaczej zbudowany niż osoby dorosłej, dlatego nie wszystkie leki można mu podawać. Jakich medykamentów nie należy podawać dziecku? Sprawdźcie!

Leki nieodpowiednie dla dzieci

Gdy dziecko zachoruje, wtedy nie należy podawać mu takich leków jak dla osoby dorosłej. Organizm dziecka może inaczej na nie zareagować i może wtedy dojść do poważnych i negatywnych skutków ubocznych. Podawanie dziecku lekarstw powinno zawsze zostać poprzedzone konsultacją z lekarzem, który będzie wiedział jakich leków nie należy podawać. Czasami jednak nie zawsze mamy możliwość skontaktować się z lekarzem, dlatego warto poznać list leków i substancji, które mogą okazać się niebezpieczne dla małego dziecka.

Kodeina

Kodeina to substancja, która jest pochodną morfiny. Często można ją znaleźć jako składnik leków zapobiegającym kaszlowi. Ma też właściwości przeciwbólowe oraz obniża gorączkę. Nie powinno się leków z nią w składzie podawać dzieciom do 12 roku życia, ponieważ mogą wtedy wystąpić problemy z oddychaniem.

Aspiryna

Inna nazwa aspiryny to kwas acetylosalicylowy. Lekarze uważają, że nie powinno podawać się jej dzieciom aż do ukończenia 12 lat. Substancja ta negatywnie działa na żołądek i u dzieci może wywołać powikłania w postaci zespołu Reye’a lub może dojść do krwawienia w przewodzie pokarmowym. Aspiryny nie powinny zażywać dzieci oraz osoby, które mają problemy z układem trawiennym. Jej przyjęcie może wywołać drgawki lub opuchnięcia.

Zdjęcie Lista leków, których NIE WOLNO podawać dzieciom! #1

Leki na uspokojenie

Leki na uspokojenie mają za zadanie nas wyciszyć i ułatwić zaśnięcie. Czasami dzieci również borykają się z problemem bezsenności oraz rozemocjonowania. Podawanie maluchom takich leków może jednak doprowadzić do problemów neurologicznych. Zamiast podawać im leki wyciszające, lepiej jest udać się do lekarza specjalisty, który zidentyfikuje, co wywołuje u dziecka takie zachowania i wtedy przepisze odpowiednie leki.

Leki przeciw nudnościom

Dzieciom czasami po sporej ilości aktywności mogą dokuczać nudności. Są one spowodowane zaburzonym funkcjonowaniem błędnika, który odpowiada za równowagę oraz słuch. Podawanie dzieciom jednak leków przeciwwymiotnych powinno wcześniej zostać uzgodnione z lekarzem, aby nie wystąpiły negatywny skutki uboczne, uzależnione od organizmu dziecka.

Zdjęcie Lista leków, których NIE WOLNO podawać dzieciom! #2

Leki przeciwhistaminowe

Medykamenty te zazwyczaj bierze się, gdy wystąpi u nas reakcja alergiczna. Ich podawanie dzieciom trzeba jednak wcześniej skonsultować z lekarzem. Ich skutkami ubocznymi są częsta bezsenność oraz wystąpienie nudności. Leki przeciwhistaminowe są przepisywane przed wcześniejszą konsultacją lekarską, wiec podawanie ich dzieciom może mieć negatywne skutki.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną