Dlaczego latem puchną nam stopy?

Patrycja

Zdrowie

June 9, 2021, 5:21 p.m.

Dlaczego latem puchną nam stopy?

Podczas upałów i wysokich temperatur, jesteśmy narażeni na opuchliznę nóg. Dowiedz się dlaczego latem puchną nam stopy. Poznaj skuteczne sposoby na poradzenie sobie z tym problemem.

Zdjęcie Dlaczego latem puchną nam stopy? #1

Dlaczego latem puchną nam stopy?

Podczas upałów często towarzyszą nam obrzęki stóp, uczucie „ciężkich nóg”, pieczenie, mrowienie i ból. Dlaczego tak się dzieje?

Latem nasze ciało wystawione jest na działanie wysokich temperatur. Proces krążenia żylnego i limfatycznego jest utrudniony, a woda pochodząca z krwi może przesiąkać do tkanek przez ścianki naczyniowe.

Naturalny mechanizm chłodzenia się ciała polega na tym, że nasze naczynia krwionośne się rozszerzają i pozwalają na nagromadzenie się wody w organizmie. Obrzęki kończyn wynikają właśnie z nadmiernego gromadzenia się płynów w ciele.

Co jeszcze sprzyja puchnięciu nóg?

Występowanie obrzęków może być spowodowane także innymi czynnikami.

Obrzękom stóp latem sprzyja też zbyt długie stanie lub siedzenie, unieruchomienie nóg przez dłuższy czas, zwłaszcza podczas upałów. Aktywność fizyczna i wysoka temperatura powodują rozszerzane się żył, co wpływa na zwiększony obrzęk stóp.

Spuchnięte stopy mogą pojawić się na skutek zmian hormonalnych występujących w organizmie, np. podczas ciąży lub przy napięciu przedmiesiączkowym. Mogą być spowodowane przyjmowaniem niektórych leków (antykoncepcyjnych, na nadciśnienie, depresję, sterydowych).

Puchnięcie nóg może być objawem poważniejszych schorzeń, jak choroby nerek, serca (niewydolność serca, żylna, choroba zakrzepowo-zatorowa), nadciśnienie i otyłość. Także urazy i ukąszenia przez owady mogą się do tego przyczyniać.

Jak pozbyć się problemu opuchniętych stóp?

Pij dużo wody

Jeśli chcesz pozbyć się nadmiaru z organizmu, musisz regularnie się nawadniać. Pij co najmniej 1,5- 2 litry wody dziennie. Szczególnie latem pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Za mała ilość wody, zaburza funkcjonowanie organizmu, ten zaczyna ją magazynować w tkankach, stąd pojawiają się obrzęki. Unikaj picia alkoholu i słodkich gazowanych napojów.

Zmień dietę

Do swojej codziennej diety włącz owoce i warzywa o działaniu moczopędnym, dużej zawartości potasu i błonnika. Pomoże to usunąć nadmiar wody i sodu z organizmu oraz ureguluje metabolizm. Jedz cytrusy, arbuzy, truskawki, czereśnie oraz pomidory, ogórki, paprykę i seler. Do potraw dodawaj natkę pietruszki i imbir.

Zdjęcie Dlaczego latem puchną nam stopy? #2

Ogranicz sól

Ogranicz ilość soli w diecie. To bardzo ważne, ponieważ sól zatrzymuje wodę w organizmie i zwiększa ciśnienie tętnicze. Staraj się nie spożywać więcej niż 5 gram soli dziennie.

Unieś nogi

Jeśli obrzęk nóg spowodowany niewydolnością żylną, możesz go zmniejszyć, jeśli uniesiesz nogi. Połóż się na 10 minut i ułóż nogi wyżej niż resztę ciała.

Zimny okład lub kąpiel

Aby zniwelować obrzęki stóp, zastosuj zimny okład lub przygotuj chłodną kąpiel dla stóp z dodatkiem soli kuchennej oraz do wyboru: octu jabłkowego, soku z cytryny, olejku lawendowego, herbacianego lub rumianku. Po pół godzinie opuchlizna powinna się zmniejszyć.

Odpowiednie ubranie

Nie zakładaj ciasnych rajstop, skarpet albo niewygodnych butów, czy szpilek na wysokim obcasie. Postaw na komfort i wygodę, ubieraj przeciwobrzękowe lub relaksujące rajstopy i pończochy.

Skonsultuj się z lekarzem

Jeśli obrzęki stóp spowodowane są innymi czynnikami, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Określi przyczynę dolegliwości lub skieruje na badania diagnostyczne.