Zaplamione obrusy świąteczne? Poznaj triki jak je wybielić i wykrochmalić!

Zaplamione obrusy świąteczne? Poznaj triki jak je wybielić i wykrochmalić!

Święta to czas, kiedy szukamy ładnych ozdób, ciekawych bieżników czy pięknych obrusów na stół. Gdy przyjeżdża rodzina w odwiedziny, to zazwyczaj na stole ląduje śnieżnobiały obrus. Na wigilię również zakładamy wyprany i wykrochmalony obrus, na którym później pięknie wyglądają świąteczne potrawy. Wiadomo jednak, że podczas rodzinnych spotkań takie śnieżnobiałe obrusy „nie wychodzą z tego cało”, ponieważ czasami ktoś je niechcący poplami. Poznajcie więc kilka sposobów na wybielanie i krochmalenie obrusów!

Zdjęcie Zaplamione obrusy świąteczne? Poznaj triki jak je wybielić i wykrochmalić! #1

Śnieżnobiały obrus

Śnieżnobiałe obrusy pięknie wyglądają na stołach. Oznaczają one, że gospodyni dba o czystość w domu i stara się, aby był on czysty i schludny. Niestety na takim obrusie od razu widać każdą, nawet najmniejszą plamkę. Jak wiadomo, z białego materiału najgorzej jest wywabić wszelkie plamy i przywrócić im pierwotną biel. Nie warto chować do szafy zaplamionego obrusu lub zwlekać z jego wypraniem, ponieważ później plamy będą jeszcze trudniejsze do usunięcia.

Biały obrus jest piękny tylko wtedy kiedy jest biały. Jeśli zszarzeje lub zżółknie, wtedy traci swój elegancki i dostojny wygląd. Warto więc prać go regularnie, aby plamy nie zagościły na nim na dobre. Wybielić obrus można na kilka sposobów, które są tanie i skuteczne. Poznajcie kilka z nich!

Soda oczyszczona i ocet

Aby przywrócić biel obrusowi można zastosować w tym celu najstarsze i najskuteczniejsze wybielacze, czyli sodę oczyszczoną i ocet. Wystarczy, że poszarzały obrus namoczymy w ciepłej wodzie z dodatkiem tych składników i pozostawimy go na całą noc. Następnie należy go dokładnie wyprać, a dla wzmożonego efektu bieli możemy dodać do prania proszek do pieczenia.

Skorupki z jajek

Obrusowi można przywrócić również biel za pomocą skorupek od jajek. W tym celu należy włożyć do lnianego woreczka kilka potłuczonych skorupek i mocno je zawiązać. Taką „paczuszkę” wkładamy do pralki razem z rzeczami, które chcemy wybielić. Aby skorupki „zaczęły działać” to pralkę należy włączyć na program, który ma najwyższą temperaturę wody.

Krochmalenie obrusu

Obrus był odporny na zagniecenie i bardziej sztywny, wtedy należy go wykrochmalić. Do tego procesu należy użyć skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej. Do zrobienia krochmalu potrzeba:

- 1 litra wody,

- łyżkę skrobi kukurydzianek lub mąki ziemniaczanej,

- olejek eteryczny.

Do dużego słoika wlewamy wodę i dodajemy do niej jedną łyżkę mąki. Słoik zakręcamy i energicznie nim potrząsamy, aby skrobia się rozpuściła. Ewentualnie możemy też dodać kilka kropel oleju eterycznego, który nada obrusowi piękny zapach. Następnie roztwór przelewamy do butelki z rozpylaczem. Wyprany obrus skraplamy lekko krochmalem i pozostawiamy na chwilę do wyschnięcia. Następnie dokładnie go prasujemy. Dzięki temu obrus będzie bardziej odporny za brud i zagniecenia, a więc dłużej będzie czysty i świeży.

Zdjęcie Zaplamione obrusy świąteczne? Poznaj triki jak je wybielić i wykrochmalić! #2

Plama z barszczu czerwonego

Wigilia nie może objeść się bez barszczu czerwonego. Ten produkt jednak szybko pozostawia brzydkie plamy na obrusie, a szczególnie białym. Gdy podczas wigilijnej kolacji zdarzy nam się poplamić nim obrus, wtedy trzeba niezwłocznie pobrudzone miejsce posypać obficie solą kuchenną. Dzięki temu sól wsiąknie ciecz i plamę. Gdy sól zmienik kolor, wtedy trzeba ją wymieniać do czasu, aż cała plama zniknie. Następnie obrus należy namoczyć w zimnej wodzie przez ponad 2 godziny, a po tym czasie należy normalnie uprać go w pralce.

Plama z wosku

Na świątecznym stole stoją też świeczki lub stroiki ze świeczkami. Zdarza się, że wosk niechcący skapnie na obrus. W takim wypadku możemy wosk zebrać na bieżąco, gdy jest jeszcze ciepły lub ponownie go rozgrzać. Wtedy pod obrus kładziemy bawełnianą ściereczkę oraz na plamę z wosku. Za pomocą gorącego żelazka prasujemy plamę z wosku, jednak należy wtedy szybko przesuwać po niej żelazkiem i wymieniać lub przesuwać szybko ściereczkę. Roztopiony wosk będzie wsiąkał w ściereczki, dlatego należy je przesuwać dość szybko. Możemy też plamy z wosku usunąć za pomocą szarego mydła. Należy jego kawałek rozpuścić w wodzie i wyprać w niej obrus, a następnie spłukać go sporą ilością wody.

Zdjęcie Zaplamione obrusy świąteczne? Poznaj triki jak je wybielić i wykrochmalić! #3

Plamy z kawy i herbaty

Na wigilijnym obrusie mogą pojawić się też plamy z kawy lub herbaty. Do ich usunięcia potrzeba soku z cytryny. Wystarczy nim polać zabrudzone miejsce i pozostawić na około 20 minut. Po tym czasie przelać je letnią wodą. Czynność tą można powtarzać, aż do całkowitego wywabienia plamy. Zabrudzenie z kawy czy herbaty można też usunąć za pomocą sody czyszczonej. Na plamę należy nanieść jej odrobinę i wetrzeć w ją, a po około 20 minutach uprać obrus w ciepłej wodzie.

Zdjęcie Zaplamione obrusy świąteczne? Poznaj triki jak je wybielić i wykrochmalić! #4

true

Polecane