Ile Polacy wydadzą w tym roku na Święta?

Patrycja
Newsy
14.12.2020 14:20
Ile Polacy wydadzą w tym roku na Święta?

Nadchodzące Boże Narodzenie na pewno będzie różnić się od poprzedniego. W związku z pandemią koronawirusa Święta spędzimy w gronie najbliższych i jak pokazują statystyki, będą one skromniejsze, niż ubiegłoroczne. Dowiedz się, ile pieniędzy Polacy wydadzą na Święta w tym roku.

Boże Narodzenie a koronawirus

Epidemia koronawirusa w Polsce i na świecie wciąż nie zwalnia. Do tej pory na całym świecie zachorowało prawie 73 miliony osób, z czego w naszym kraju ponad 1,14 milionów. Z tego powodu nadchodzące Święta Bożego Narodzenia będą znacząco różnić się od ubiegłorocznych. Ze względu na zamrożenia branży hotelarskiej i gastronomicznej, większość z nas zrezygnuje z zimowych wyjazdów i święta spędzi w gronie najbliższej rodziny, w swoich domach. Jak wskazują statystki, tegoroczne święta będą skromniejsze, niż Boże Narodzenie 2019.

Zdjęcie Ile Polacy wydadzą w tym roku na Święta? #1

Święta skromniejsze niż rok temu

Jak podaje serwis internetowy businessinsider.com.pl, z raportu "Świąteczny portfel Polaków" stworzonego na zlecenie Związku Banków Polskich, wynika że na nadchodzące Święta, Polacy wydadzą mniej pieniędzy, niż rok temu. Przeciętne gospodarstwo domowe w tym roku planuje wydać na organizację Bożego Narodzenia 1318 złotych. To o 30% mniej, niż w ubiegłym roku. Pandemia pokrzyżowała świąteczne plany Polaków, a nadchodzące święta będą skromniejsze, niż zwykle.

Zdjęcie Ile Polacy wydadzą w tym roku na Święta? #2

Świąteczny portfel Polaków

Sytuacja finansowa wielu Polaków w związku z pandemią koronawirusa, znacząco się pogorszyła. 40% Polaków przyznaje, że ich dochody w ostatnich 3 miesiącach spadły, a 45% planuje wydać na tegoroczne świąteczne przygotowania mniej pieniędzy, niż rok temu. W tym 75% Polaków planuje wydać nie więcej niż 1000 zł, ponad połowa jedynie 500 zł. Tylko jeden na czterech Polaków odkładał wcześniej pieniądze na bożonarodzeniowe wydatki.

Zdjęcie Ile Polacy wydadzą w tym roku na Święta? #3

Świąteczne prezenty

Prawie 80% Polaków planuje zakup świątecznych prezentów. Jak wskazują dane, planują obdarować  upominkami najbliższe osoby, a na ten cel wydadzą od 100 do 1000 zł. Najbardziej pożądane prezenty w tym roku to kosmetyki, perfumy, sprzęt elektroniczny i pieniądze. Oprócz tego w okresie przedświątecznym wzrosło zainteresowanie kredytami konsumpcyjnymi. Eksperci zauważają związek częstszego brania kredytów gotówkowych z bożonarodzeniowymi przygotowaniami.

Zdjęcie Ile Polacy wydadzą w tym roku na Święta? #4

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną