Pracujesz za granicą? Zapłacisz podwójny podatek!

Patrycja

Lifestyle

Dec. 10, 2020, 2:04 p.m.

Pracujesz za granicą? Zapłacisz podwójny podatek!

Po Nowym Roku osoby pracujące za granicą czeka niemiła niespodzianka. Będą musiały zapłacić podwójny podatek od dochodu. Dowiedz się, kogo dotyczy ta opłata, ile będzie wynosić i kto będzie z niej zwolniony.

Zdjęcie Pracujesz za granicą? Zapłacisz podwójny podatek! #1

Zmiany po Nowym Roku

Od 1 stycznia 2021 roku wielu Polaków pracujących za granicą czekają spore zmiany. Osoby podejmujące pracę np. w Holandii, Belgii, Danii czy USA, będą musiały zapłacić podwójny podatek od dochodu. Nie będą mogli już korzystać z ulgi abolicyjnej, która pozwalała odliczyć podatek za zarobki za granicą.

Podwójny podatek za pracę za granicą

To bardzo zła wiadomość dla osób, które regularnie wyjeżdżają w celu podjęcia pracy za granicą. Zmiana ta będzie dotyczyć osób pracujących w krajach, gdzie obowiązuje tzw. metoda proporcjonalnego odliczania. Polacy zapłacą więcej, niż dotychczas.

Kogo najbardziej dotknie ta zmiana?

Zmiana ta najmocniej dotknie osoby, które wyjeżdżają do pracy za granicę, ale centrum interesów życiowych posiadają w Polsce. Osoby wyjeżdżające sezonowo do pracy przy zbiorach owoców, warzyw, czy do prac przedświątecznych, które na stałe żyją w Polsce, dotkliwie to poczują. Takie wyjazdy praktycznie przestaną się opłacać. Polacy będą musieli dopłacić różnicę pomiędzy podatkiem obowiązującym w naszym kraju, a tym zapłaconym za granicą.

Zdjęcie Pracujesz za granicą? Zapłacisz podwójny podatek! #2

Ograniczenie ulgi abolicyjnej

Nowa ustawa ogranicza ulgę abolicyjną do 1360 zł. Oznacza to, że Polacy będą musieli zapłacić podatek PIT, według polskiej tabeli podatkowej. Jako, że większość z nich uzyskuje znacznie wyższe dochody, niż 20 tysięcy Euro rocznie, będą musieli zapłacić w Polsce aż 38% podatku (znacznie więcej niż np. w Holandii). Na przykład, jeśli w Wielkiej Brytanii zarobimy równowartość 87 tys. zł, zapłacimy tam 15% podatku, a Polsce wejdziemy w drugi próg podatkowy i dopłacimy różnicę.

Kogo nie dotyczy ta zmiana?

Od Nowego Roku, Polacy będą rozliczali się zarówno za granicą, jak i w kraju. By uniknąć podwójnego opodatkowania, w Polsce zapłacą podatek pomniejszony o ten zapłacony już za granicą. Jeśli dochody osiągnięte poza granicami Polski nie przekroczą kwoty 8 tysięcy złotych, to będą rozliczane na dotychczasowych zasadach. Nie będzie wtedy konieczności zapłaty podatku w Polsce.

Polacy zapowiadają protesty

Eksperci uważają, że po tej zmianie wielu Polaków pracujących za granicą po prostu wyprowadzi się na stałe z kraju i dokona zmiany rezydencji. Polacy pracujący za granicą są oburzeni i nie zgadzają się podwójne opodatkowanie, zapowiadają zrzekanie się paszportów.