Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka. Podstawowe zasady.

Patrycja

Dom

10.11.2020 14:32

Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka. Podstawowe zasady.

Nauczenie dziecka utrzymywania porządku w pokoju może być ciężkim zadaniem dla rodziców. Poznaj najlepsze sposoby na to, by ułatwić dzieciom utrzymywanie ładu.

Zdjęcie Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka. Podstawowe zasady. #1

Jak utrzymać porządek w dziecięcym pokoju?

Aby utrzymać porządek w dziecięcym pokoju należy przestrzegać kilku zasad. Najważniejsze jest to, żeby nie wyręczać całkowicie dzieci, a im pomagać. Poznaj podstawowe zasady, które ułatwią utrzymanie porządku w pokoju dziecka.

Te zasady pomogą w utrzymaniu porządku:

Ogranicz liczbę przedmiotów

W dziecięcym pokoju zazwyczaj, zabawki, klocki i książeczki piętrzą się w każdej wolnej przestrzeni, przez co jeszcze bardziej powiększają nieporządek. Dzieci nie są w stanie bawić się wszystkim naraz, dlatego dobrym wyjściem będzie ograniczenie liczby przedmiotów, które znajdują się w pokoju. Część zabawek spakuj w kartony i wynieś na strych lub do piwnicy. Te, które są zepsute i nie nadają się do użytku wyrzuć, a te z których dziecko wyrosło oddaj potrzebującym. Raz na pół roku przeglądaj zabawki i postępuj z nimi w ten sposób. Jeśli za kilka miesięcy zniesiesz do pokoju pudła z pochowanymi zabawkami, dzieci będą zachwycone odkrywaniem na nowo swoich skarbów.

Zdjęcie Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka. Podstawowe zasady. #2

System pudełkowy

W zorganizowaniu przestrzeni w pokoju dziecięcym pomogą kartonowe, materiałowe lub plastikowe pudełka. Posegregujcie wszystkie zabawki i włóżcie do osobnych pudeł. Każde z nich podpiszcie i ustawcie na stałym miejscu w pokoju. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, gdzie znajdują się klocki, a gdzie pluszaki. Porozmawiaj z nim o tym, by po skończonej zabawie odkładało wszystko do pudełek.

Zdjęcie Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka. Podstawowe zasady. #3

Tematyczne półki

Możesz także stworzyć tematyczne póki, na których dziecko będzie przechowywało swoje rzeczy. Oznacz je odpowiednimi naklejkami i razem poukładajcie na nich książeczki, kolorowanki, gry planszowe, puzzle, pluszaki i inne drobiazgi. Taka metoda pomoże nauczyć dziecko, odkładania wszystkich rzeczy na swoje miejsce.

Zdjęcie Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka. Podstawowe zasady. #4

Regularne sprzątanie

Aby utrzymać porządek w dziecięcym pokoju, najważniejsza jest konsekwencja ze strony rodzica. Wraz z dzieckiem ustalcie codzienną porę sprzątania pokoju, może to być np. czas przed snem. Przypominaj dziecku aby skończonej zabawie odkładało swoje rzeczy na miejsce. Raz na jakiś czas urządzajcie generalne porządki, w których dziecko będzie pomagać i aktywnie uczestniczyć.