Planujesz ślub i zmianę nazwiska? Poznaj zalety zachowania nazwiska po ślubie!

Katarzyna
Newsy
08.10.2020 21:52
Planujesz ślub i zmianę nazwiska? Poznaj zalety zachowania nazwiska po ślubie!

Pary decydując się na zawarcie związku małżeńskiego, stawiają przed sobą wiele wyzwań. Taką ceremonię trzeba od początku do końca zaplanować. Wiele ważnych kwestii wychodzi dopiero w trakcie planowania. Nad innymi zapewne wcześniej się nie zastanawialiśmy, a wtedy przychodzi na nie pora. Organizacja wesela wymaga zgrania i wielozadaniowości od przyszłych małżonków. Jednak nie w każdej kwestii małżonkowie muszą mieść takie zdanie, a ceremonia i tak się odbędzie.

Zdjęcie Planujesz ślub i zmianę nazwiska? Poznaj zalety zachowania nazwiska po ślubie! #1

Przyjęcie nazwiska

Chodzi tu o starą tradycję ślubną, gdzie po ślubie żona powinna przyjąć nazwisko męża. Tradycja ta jest bardzo stara i większość par się do niej stosuje. Żony przyjmują nazwisko męża, zastępując nim swoje lub decydują się na nazwisko dwuczłonowe.

Niektóre kobiety decydują się jednak zostać przy swoim nazwisku. Takie postępowanie ma kilka zalet, które poznasz z poniższego artykułu.

Własna firma

Zachowanie swojego nazwiska ma ogromne znaczenie, gdy kobieta prowadzi już swoją firmę, którą tytułuje swoim nazwiskiem. Jeśli jest już ona znana, to potencjalni klienci mogą być zdezorientowani, jeśli w nazwie firmy będzie widniało inne nazwisko, a właścicielka będzie przedstawiała się innym.

Zmiana nazwy firmy, je logo czy wizerunek jest czasochłonne i kosztowne, więc nie każdy się na to decyduje. Nie zmienianie nazwiska w tym wypadku zadziała na korzyść firmy.

Brak zmiany dokumentów

Pozostanie przy swoim panieńskim nazwisku nie rodzi również konieczności wymiany wszystkich dokumentów. Zdarza się, że czasami mamy ich sporo jak np. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, podpis elektroniczny.

Ponowne wyrabianie dokumentów jest czasochłonne i wymaga udania się do kilku instytucji. Pozostanie przy swoim nazwisku, odejmie nam dodatkowych problemów.

Zdjęcie Planujesz ślub i zmianę nazwiska? Poznaj zalety zachowania nazwiska po ślubie! #2

Linia rodowa

Zazwyczaj największy nacisk na przedłużenie swojej linii rodowej kładą mężczyźni. Jednak nie powinno się tego prawa odbierać kobietom, tym bardziej, jeśli są one jedynaczkami lub gdy nie mają braci. Wtedy jest to jedyna szansa, na przekazanie nazwiska potomkom.

Jest to w pewnym sensie tradycja, która może być kontynuowana zarówno przez panie, jak i panów. Decyzję, jakie nazwisko będą nosiły dzieci po ślubie, podejmuje się jeszcze przed zawarcie związku małżeńskiego.

Zdjęcie Planujesz ślub i zmianę nazwiska? Poznaj zalety zachowania nazwiska po ślubie! #3

Niezależność

Wiele osób uważa, że kobieta powinna przyjąć nazwisko męża po ślubie, ponieważ taka jest tradycja i nie wyobrażają sobie, aby przyszła panna młoda mogła postąpić inaczej. W tym wypadku nie należy kierować się opiniami czy późniejszymi osądami innych. Kobieta ma w tej kwestii prawo wyboru, który powinna dokonać w zgodzie ze swoimi poglądami i sumieniem.

Brak zmiany

Czasami kobieta jest przywiązana do brzmienia swojego imienia i nazwiska. Nie zawsze imię brzmi dobrze z danym nazwiskiem. Przyjęcie nazwiska męża może zburzyć tę harmonię. Dane te są bardzo ważne w naszym życiu, ponieważ się nimi identyfikujemy, przedstawimy i podpisujemy. Jeśli kobieta woli pozostać przy swoim panieńskim nazwisku, ponieważ dobrze się z nim czuje, to jej przyszłym mąż powinien uszanować taką decyzję.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną