Lidl i Aldi zmieniają kody kreskowe produktów. Jak rozpoznać ten, który pochodzi z Polski?

Katarzyna

Newsy

10.08.2020 19:40

Lidl i Aldi zmieniają kody kreskowe produktów. Jak rozpoznać ten, który pochodzi z Polski?

W dobie globalizacji i ogromnego dostępu do produktów z całego świata kraj pochodzenia danego produktu jest bardzo ważny. W związku z tym na każdym produkcie jest umieszczony kod kreskowy, dzięki któremu jesteśmy w stanie się tego dowiedzieć. Kody kreskowe najczęściej składają się z trzynastu cyfr, które można odpowiednio zinterpretować. W sklepach Lidl i Aldi na produktach znajduje się jednak 8-cyfrowy kod. Jak w takim wypadku rozpoznać, który produkt pochodzi z Polski? Podpowiadamy!

Zdjęcie Lidl i Aldi zmieniają kody kreskowe produktów. Jak rozpoznać ten, który pochodzi z Polski? #1


Kod kreskowy


Kody kreskowe istnieją już od lat 70. XX wieku, jednak w Polsce pojawiły się 20 lat później. Są one bardzo pomocne przy magazynowaniu, dostarczaniu i sprzedaży danych produktów. Dzięki nim procesy te zachodzą szybciej i są bardziej uporządkowane. Największa część produktów ma kody kresowe w postaci 13 cyfr i jest to tak zwany kod EAN-13. Można z niego odczytać wiele ciekawych informacji.

Trzy pierwsze cyfry tego kodu, czyli Prefiks GS1 oznaczają kraj pochodzenia danego produktu. W przypadku Polski są to cyfry 590. Następne cztery cyfry to numery jednostki kodującej, Kolejne 5 cyfr określa podstawowe dane produkty takie jak waga czy skład chemiczny. Ostatnia cyfra natomiast jest tylko cyfrą kontrolną.

Zdjęcie Lidl i Aldi zmieniają kody kreskowe produktów. Jak rozpoznać ten, który pochodzi z Polski? #2

Kod Prefiks 590

Powstało kilka kampanii społecznych, które miały za zadanie zachęcać Polaków do kupowania produktów wytwarzanych w naszym kraju. Łatwy do zapamiętania kod oraz wzrost świadomości klientów miał poskutkować wzrostem zbytu na polskie produkty. Jak się jednak okazuje, kod prefiks GS1 o numerach 590 informuje nas jedynie o tym, że dany produkt został zarejestrowany w polskiej firmie.


Krótsze kody

Na niektórych produktach pojawiają się jednak tylko 8-cyfrowe kody, co zdecydowanie utrudnia rozpoznanie kraju pochodzenia produktu. Są to tzw. kody EAN-8, które są używane przez producentów, którym wyczerpała się pula kodów z systemu EAN-13. Takie kody właśnie można znaleźć na produktach sprzedawanych w sklepach Lidl i Aldi. Są to międzynarodowe firmy, które produkują swoje produkty w różnych krajach.


Specjalne kody w Aldi

Przedsiębiorstwo Aldi Nord wygenerowało specjalne 8-cyfrowe kody, którymi posługują się tylko jako firma i nazywają się one Aldi Nord Code (ANC).

Produkty z tej firmy posiadają swoje własne kody, które są nadawane przez poszczególne spółki, które znajdują się w grupie Aldi Nord. Produkty ze sklepu Aldi posiadają na opakowaniu adnotację, że dany produkt pochodzi od polskiego producenta. Firma Aldi podaje, że ponad połowa ich asortymentu to produkty pochodzące z Polski.

Produkt Polski z sklepach Lidl

Pomimo zmiany kodów produktów sprzedawanych w tych sklepach istnieje możliwość rozpoznania tych, które pochodzą z naszego kraju. W przypadku sklepów Lidl jest to dość proste, ponieważ na każdym polskim produkcie widnieje znak „Produkt polski”, który został opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wygląda on jak flaga naszego kraju, na której jest napisane „produkt polski”. Znak ten jest czytelny i rzuca się w oczy, więc potencjalni klienci na pewno go nie przeoczą. Sieć podaje do wiadomości informację, że ponad 70% obrotu generują produkty sprzedawane od polskich producentów.