Jak zadbać o rośliny, aby przetrwały nasz wyjazd?

Jak zadbać o rośliny, aby przetrwały nasz wyjazd?

Wszelkie rośliny są najlepszym elementem dekoracyjnym danego miejsca. Dziś mamy taki wybór roślin doniczkowych, że na pewno dobierzemy taką, która będzie nam pasowała do wystroju danego pomieszczenia. Rośliny kuszą swoim wyglądem i kolorami, dlatego warto w każdym pokoju mieć chociaż jedną roślinkę.

Zdjęcie Jak zadbać o rośliny, aby przetrwały nasz wyjazd? #1

Produkują one tlen, a niektóre z nich mają również właściwości oczyszczające, co powoduje, że powietrze w domu jest czystsze. Pielęgnacja roślin doniczkowych nie wymaga od nas dużej ilości czasu, gdy jesteśmy w domu. Całkiem inaczej wygląda sprawa, gdy wybieramy się na wakacje i nie chcemy po powrocie zastać suchych i obumarłych kwiatków.

Zabezpiecz rośliny przed wyjazdem

Zazwyczaj, gdy wyjeżdżaliśmy na urlop, to prosiliśmy sąsiadów, aby od czasu do czasu zajrzeli do domu i podlali nasze kwiatki. Kilka prostych trików sprawi, że kwiatki same będą o siebie dbać i nie trzeba będzie angażować sąsiadów.

Najważniejszą zasadą jest, aby na czas wyjazdu ściągnąć z okien wszystkie kwiatki i odłożyć je w mniej nasłonecznione miejsce. Można też nawet lekko zasłonić okna roletami lub zasłonami, aby do pokoju nie wpadało tak dużo światła. Dzięki temu rośliny nie będą tak bardzo narażone na słońce i będą wolniej wysychać.


Domowa szklarnia dla kwiatów

Jeśli mamy piękne rośliny, które pieczołowicie pielęgnowaliśmy i nie chcemy ich zostawiać „na pastwę losu”, wtedy możemy zrobić im domową szklarnię. Domową szklarnię można zrobić np. w wannie lub dużym naczyniu. Nie zależnie od wybranego pojemnika warto go zabezpieczyć, aby doniczki kwiatków go do nie zarysowały.

Spód pojemnika wykładamy grubą folią, na którą kładziemy żwirek lub keramzyt. Na to układamy rośliny w doniczkach, które mają na dnie otworki. Dopiero przed samym wyjazdem podlewamy kwiatki oraz moczymy kamyczki, aby w razie czego miały skąd czerpać wodę. Dodatkowo możemy też je przykryć folią z otworami, która sprawi, że rośliny stworzą swój mikroklimat. Dzięki takiemu zabezpieczeniu rośliny wytrzymają nawet do dwóch tygodni. Warto je też odpowiednio posegregować i ułożyć obok siebie według gatunków liści


Sposoby na nawadnianie roślin

Zamiast prosić sąsiadów o podlewanie naszych kwiatków, możemy sami im zrobić nawadniacz domowej roboty. Wystarczy, że jedną końcówkę sznurówki włożymy do pojemnika z wodą, a drugą umieścimy w kwiatku na głębokości do 3 cm.

Ważne, aby naczynie z wodą znajdowało się wyżej nie doniczka z rośliną. Taki nawadniacz może być przeznaczony dla kilku kwiatków, jeśli włożymy tam kilka końcówek. Pod wpływem grawitacji wilgoć będzie się przenosić z naczynia do rośliny, która będzie stale nawadniana.

Zdjęcie Jak zadbać o rośliny, aby przetrwały nasz wyjazd? #2

Wykorzystaj hydrożel

Innym sposobem na regularne nawadnianie kwiatów jest zastosowanie kuleczek z hydrożelu. Dzięki swoim właściwością potrafią one naciągnąć wodę, którą później stopniowo oddają. Takie nasączone kuleczki możemy zmieszać z górną warstwą podłoża rośli lub ułożyć je na powierzchni ziemi. Hydrożel w możemy dostać praktycznie w każdej kwiaciarni czy markecie. Później można go również wykorzystać jako ozdobę np. do szklanego wazonu.

Profesjonalne systemy do nawadniania

Gdy dość często wyjeżdżamy z domu, a mamy pokaźną ilość roślin doniczkowych, o które są naszym oczkiem w głowie, to możemy też zainwestować w bardziej zaawansowane konstrukcje nawadniające. Są one bardziej rozbudowane i profesjonalne.

Niektóre z nich posiadają nawet czujnik wilgoci, który powoduje, że gdy kwiatki wyschną, wtedy system doprowadza do nich wodę. Bardziej zaawansowany nawadniacz kosztuje jednak w granicach od 200 do nawet 400 zł.

Katarzyna

true

Polecane