Jak zadbać o rośliny przed wyjazdem na wakacje?

Jak zadbać o rośliny przed wyjazdem na wakacje?

Lato w pełni, a więc i urlopy za pasem. Jak więc zadbać o rośliny, jeśli wyjedziemy na urlop? Podpowiadamy!

Zdjęcie Jak zadbać o rośliny przed wyjazdem na wakacje? #1

"Płuca" mieszkania

Mieszkanie, gdzie jest pełno roślin i kwiatów, wygląda przytulniej i bardziej domowo. Aby jednak były zawsze zielone i piękne należy poświęcić im trochę uwagi. Gdy jesteśmy w domu, to raczej nie ma z tym problemu. Szybko zauważymy jakieś zmiany, czy podlejemy roślinę, gdy wyczujemy, że ma suchą glebę. Problem zaczyna się wtedy, gdy planujemy wyjechać najdłuższy urlop oraz pozostawić na dłużej swoje kwiaty  czy rośliny bez opieki. Można jednak temu zaradzić i do swojego wyjazdu przygotować również rośliny.

Poproś o pomoc sąsiada

Jeśli mamy zaufaną osobę i nie boimy się dać jej kluczy do mieszkania czy działki, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby to ona doglądała naszych planów pod naszą nieobecność. W zamian za doglądanie roślin np. na działce możemy podzielić się swoimi plonami. Nas i tak nie będzie w domu, a przerośnięte czy nadgniłe owoce, czy warzywa i tak nie będą się nadawały do zjedzenia po powrocie z urlopu.

Zdjęcie Jak zadbać o rośliny przed wyjazdem na wakacje? #2

Zadbaj o rośliny pnące

Jeśli posadziliśmy pomidory, to warto zadbać, aby miały się po czym piąć. Najlepiej jest zabezpieczyć je w wyższe paliki, aby mogły bez przeszkód rosnąć pod naszą nieobecność. Podobna sytuacja dotyczy również ogórków szklarniowych czy fasolki szparagowej.

Odpowiednie nawodnienie

Jeśli w szklarni posiadamy system nawadniający, to jest to super sprawa, ponieważ rośliny będą podlewane regularnie. Jeśli jednak nie mamy zastosowanego takiego rozwiązania, to pomoc sąsiada będzie w tym wypadku również mile widziana. Regularne nawadnianie upraw spowoduje, że będą się dobrze rozwijać, a nie wysuszać i żółknąć. W Internecie można też znaleźć wiele sposobów na przygotowanie prostego systemu nawadniającego pod naszą nieobecność. Kilka prostych rozwiązań sprawi, że rośliny będą miały dostęp do wody.

Przewiew powietrza 

Jeśli mamy szklarnię to w takim otoczeniu szybko starzeją się warzywa liściaste tj. sałata, rukola, szpinak czy rzodkiewka. W związku z tym warto na sam koniec zostawić uchylone wszystkie okna w szklarni, aby do warzyw dochodziło świeże powietrze. Dodatkowo temperatura w szklarni nie będzie już tak wysoka, więc rośliny nie będą się tak szybko starzeć.

Zdjęcie Jak zadbać o rośliny przed wyjazdem na wakacje? #3

Usunięcie przekwitniętych kwiatów

Kwiaty również wymagają naszej uwagi przed urlopem. Najlepiej jest odciąć wszystkie przekwitnięte kwiaty, ponieważ wtedy roślina będzie kierowała swoją energię w rozwój nowych pąków, a nie produkcje nasion. Można tak robić ze wszystkimi kwiatami, które kwitną przez całe lato, a nawet z kwiatami balkonowymi.

Nawodnienie kwiatów w doniczkach

Kwiaty w doniczkach wymagają odpowiedniego nawodnienia, zanim wybierzemy się na urlop. W tym wypadku warto podlać kwiaty doniczkowe od tego stopnia, aż nadmiar wody zacznie wydostawać się do podstawki. W nadmiarze wody warto potrzymać jeszcze kwiaty około godziny, aby bryła korzeniowa wystarczająco się napiła. Gdy zauważymy, że woda z podstawki już nie wsiąka w kwiat, to dopiero wtedy możemy wylać jej nadmiar.

Zdjęcie Jak zadbać o rośliny przed wyjazdem na wakacje? #4

Przycięcie trawy

Jeśli posiadamy trawnik przed domem, to również o niego trzeba będzie zadbać przed wyjazdem. Trawnik najlepiej jest skosić na najwyższym możliwym poziomie kosiarki. Większość z nas ścina trawę jak najniżej, aby dłużej trwało jej odrastanie. To jednak błąd, ponieważ krótko przycięta trawa pod wypływem kilku upalnych dni szybko wyschnie i zbrązowieje.

Katarzyna

Polecane