Sprawdź, jak odratować spuchnięte panele

Sprawdź, jak odratować spuchnięte panele

W domu dochodzi do wielu wypadków i awarii, w wyniku których powierzchnie ścian lub podłogi ulegają zniszczeniu. Zalanie paneli podłogowych i wilgoć, która się pod nie dostanie może spowodować, że nasze panele napuchną i brzydko się odkształcą. Istnieje jednak prosty trik, który pomoże Ci je odratować!

Zdjęcie Sprawdź, jak odratować spuchnięte panele #1

Jak odratować spuchnięte panele?

Osuszenie paneli

Dokładnie osusz zalane panele, wytrzyj je ręcznikiem papierowym lub ścierką z mikrofibry. Możesz także wysuszyć je ciepłym powietrzem z suszarki do włosów lub elektrycznego grzejnika. Gdy wody jest więcej, konieczne może być zdjęcie części paneli, osuszenie ich i wymiana podkładu. Jeśli panele nie były długo zalane, być może same wrócą do pierwotnego stanu. Jeśli nie, przejdź do kolejnego kroku.

Trik z książkami

Po dokładnym osuszeniu paneli, nałóż na nie obciążenie. Możesz wykorzystać do tego stos książek lub ciężki przedmiot, który będzie przylegał do podłogi. Jeśli ten trik nie pomoże, warto wypróbować inny sposób, który przedstawiamy poniżej.

Trik z żelazkiem

Na napuchniętych panelach rozłóż ręcznik lub bawełnianą szmatkę. Włącz żelazko, ustaw średnią temperaturę i przyłóż do miejsca na panelu, które jest wybrzuszone od wilgoci. Bądź ostrożny i zwracaj uwagę, by nie przypalić paneli. Co chwilę podnoś ręcznik i sprawdzaj, jak przebiega prasowanie. Po tym podłoga powinna wrócić do poprzedniego stanu. Metoda ta powinna doskonale się sprawdzić w przypadku zalania niewielkiej powierzchni.

Zdjęcie Sprawdź, jak odratować spuchnięte panele #2

Liczy się czas

Kluczem do usunięcia awarii jest szybka reakcja oraz dokładne wytarcie wody i usunięcie wilgoci. Po tygodniu będziemy w stanie dokładnie ocenić, na ile uszkodzone są nasze panele i czy dzięki tym trikom udało się usunąć awarię. Jeśli podłoga po tygodniu wciąż pozostaje odkształcona, konieczna może okazać się wymiana wybrzuszonych paneli.

Patrycja

Polecane