Jak oszczędzać wodę w domu?

Jak oszczędzać wodę w domu?

Woda jest źródłem życia i jednym z najcenniejszych zasobów na ziemi. Dane pokazują, że marnujemy mnóstwo wody, nie zwracając uwagi na konsekwencje dla natury. Dowiedz się, jak skutecznie oszczędzać wodę w domu i zużywać jej mniej. Co zrobić, by zmniejszyć rachunki i jednocześnie pomóc środowisku?

Przedstawiamy sprawdzone metody na oszczędzanie wody w domu:

 • Wyeliminuj cieknące i nieszczelne urządzenia. Napraw cieknący kran, nieszczelną uszczelkę w spłuczce, sprawdź baterie przy zlewie i wannie oraz czy nie ma wycieku w rurach, wężach i złączkach. Kapiący kran to strata nawet 15 litrów wody dziennie!

  Zdjęcie Jak oszczędzać wodę w domu? #1
 • Oszczędzaj wodę w trakcie kąpieli, skracając ją. Zamień wannę na prysznic i staraj się, by były one krótsze. Jedna kąpiel w wannie to nawet 100 litrów wody, podczas gdy 4 minutowy prysznic to tylko 60 litrów.

  Zdjęcie Jak oszczędzać wodę w domu? #2

 • Toaleta zużywa najwięcej wody w domu, zastanów się, czy musisz tak często ją spłukiwać. Nie wyrzucaj do niej wacików kosmetycznych, rolek po papierze, czy niedopałków papierosów- to nie śmietnik!

 • Zakręć kran w trakcie mycia zębów, golenia się, czy szorowania rąk. Mycie zębów pod bieżącą wodą, prowadzi do utraty nawet 9 litrów wody na minutę.

  Zdjęcie Jak oszczędzać wodę w domu? #3
 • Podczas prania i zmywania włączaj programy oszczędzające wodę. Uruchamiaj tylko pralkę z pełnym wkładem, staraj się rzadziej prać ubrania, które tego nie potrzebują. Włączaj zmywarkę, gdy jest załadowana do pełna, sprawdź ułożenie naczyń, by uniknąć późniejszych poprawek. Zanim włożysz naczynia do zmywarki, usuń z nich resztki jedzenia.

  Zdjęcie Jak oszczędzać wodę w domu? #4

 • Możesz zaoszczędzić podczas zmywania naczyń. Jeśli nie masz zmywarki, nie myj naczyń pod bieżącą wodą, a napełnij nią zlew. Nie spłukuj resztek jedzenia do zlewu, wyrzucaj je do kosza lub specjalnego pojemnika na odpady. Owoce i warzywa myj w misce, nie pod bieżącą wodą. Nie rozmrażaj jedzenia z użyciem wody, wyciągnij je z zamrażarki odpowiednio wcześniej.

  Zdjęcie Jak oszczędzać wodę w domu? #5

Zaledwie 2,5% światowych zasobów to woda słodka, a jedynie 0,01% to woda pitna odnawialna z odpadów. Ze względu na deficyty wody, warto ją oszczędzać. Dzięki zmianie codziennych nawyków i stosowaniu tych prostych sposobów, będzie to łatwiejsze, niż myślisz.

Patrycja

Polecane