Tych rzeczy nie wkładaj do pralki!

Patrycja
Dom
17.03.2020 0:18
Tych rzeczy nie wkładaj do pralki!

Pralka to urządzenie, bez którego nie wyobrażamy już sobie codziennego funkcjonowania. Razem z szeroko dostępnymi detergentami sprawia, że nasze życie staje się dużo łatwiejsze. Jednak ułatwiony i przyspieszony proces prania nie oznacza wrzucenia wszystkiego do bębna pralki i wciśnięcia przycisku start.

Zdjęcie Tych rzeczy nie wkładaj do pralki! #1

Pranie nie powinno być już problematyczne, jednak wciąż popełnimy sporo błędów, w konsekwencji, których nasze ubrania się niszczą, a pralka narażona jest na uszkodzenie. Sprawdźmy, jakie rzeczy nie powinny znaleźć się w pralce!

Aplikacje i ozdoby

Do pralki nie powinniśmy wrzucać ubrań, które ozdobione są cekinami, cyrkoniami, naklejkami i koralikami. Delikatnie przytwierdzone ozdoby mogą nie przetrwać cyklu prania. Piorąc te rzeczy w pralce, możemy nie tylko je zniszczyć, ale także narazić na uszkodzenie pralkę, ponieważ drobne elementy przedostać się mogą do filtra pralki.

Zdjęcie Tych rzeczy nie wkładaj do pralki! #2


Koronki

Odzież koronkowa, tak samo, jak koronkowe elementy są bardzo delikatne. Aby zapobiec ich odkształceniu, a czasami trwałemu uszkodzeniu najlepiej uprać je ręcznie w ziemnej wodzie. Unikać należy także procesu wirowania, a mokrą koronkę równo rozłożoną suszyć na płaskiej powierzchni.

Zamki

Bez problemu możemy prać ubrania posiadające zamki błyskawiczne, jednak należy pamiętać o tym, by te były zasunięte. W przeciwnym razie narazimy na szwank pozostałe ubrania, ponieważ drobne ząbki zamka mogą wyciągać z nich nitki.

Zdjęcie Tych rzeczy nie wkładaj do pralki! #3

Stroje sportowe i kąpielowe

Niektóra odzież sportowa, podobnie jak stroje kąpielowe wykonane są ze spandexu. Jest to materiał odporny na zagniecenie, rozciągliwy, któremu nie jest straszny bęben pralki. Jednak nie tak dobrze reaguje na wysoką temperaturę. Unikajmy wiec programów, w których używana jest grzałka.

Zdjęcie Tych rzeczy nie wkładaj do pralki! #4

Buty

Jeśli buty mają adnotacje producenta dopuszczającą możliwość prania, możemy śmiało umieścić je w pralce. Dzisiaj tenisówki, trampki i adidasy są wykonane z trwałego materiału, któremu nie zaszkodzi proces prania, jednak nie dotyczy to już wirowania. Jeśli chcemy, by jednak i to pralka załatwiła za nas, warto umieścić je w materiałowej poszewce lub specjalnym worku, aby nie uszkodzić podczas wirowania ich zewnętrznej powłoki i zamortyzować uderzenia. Piorąc buty w pralce, pamiętajmy również o wyjęciu z nich sznurówek!

Buty do biegania

Buty do biegania w przeciwieństwie do trampek czy tenisówek wykonane są z delikatniejszego materiału. Pod wpływem temperatury i częstego namaczania może się on rozkleić, odkształcić lub skurczyć. Miejmy na uwadze, że siateczka, z których są wykonane, jest zdecydowanie bardziej podatna na uszkodzenia niż inne włókna.

Zdjęcie Tych rzeczy nie wkładaj do pralki! #5

Skóra

Skórzane ubrania i elementy w kontakcie z wodą i detergentami mogą odbarwiać się, odkształcać, a nawet pękać. Rzeczy takie nie wymagają zbyt intensywnego czyszczenia wiec, jeśli uległy zabrudzeniu wystarczy, że odświeżymy je, przecierając specjalnym preparatem, nieuszkadzającym delikatnej powłoki.

Czy zdarzyło Wam się zniszczyć w pralce ulubione ubrania? A może to one uszkodziły pralkę?

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną